8 C
Пловдив
четвъртък, април 3, 2025

Предложение: Големите търговски вериги да предлагат поне 50% българска продукция

Никъде в Европа няма регламентирани административно определени надценки. Това заяви доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН, коментирайки предложението за регулация на цените на хранителните стоки.

Според новия Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни се предвижда специална правна уредба за договорите за изкупуване на земеделска продукция. Основната идея е повече добавена стойност да остава при производителите, а не само при търговците и преработвателите.

Доц. Боюклиев обаче заподозря лобизъм зад законопроекта.

„В Испания и Унгария имаше опити за подобна регулация, но се провалиха. В Хърватия има временна доброволна програма. Един от спорните моменти в предложението е изискването големите търговски вериги (над 400 кв. м площ) задължително да предлагат поне 50% българска продукция. Но как определяме какво е ‘български продукт’? Ако внасям месо от Германия и от него правя филе по българска рецепта – това българска стока ли е?“ – коментира икономистът.

Пълен текст на законопроекта все още не е публикуван, а производители и преработватели вече са изпратили съвместно писмо до премиера Росен Желязков, в което изразяват опасения, че новите правила могат да застрашат снабдяването с хранителни продукти. Документът е подписан от 12 браншови организации.

Според Боюклиев държавата трябва да подпомогне местните производители чрез сдружения за български продукти, а не чрез неефективни регулации.

„Имаме система за пазарна информация към земеделското министерство – защо не я използваме? Къде отиват тези средства? Основният проблем е липсата на компетентност. С този законопроект се връщаме към плановата икономика и решения като тези на Жан Виденов, когато цените на пшеницата и брашното бяха изкуствено натискани, което доведе до криза.“ – заяви Боюклиев пред NOVA.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук