22 C
Пловдив
понеделник, май 5, 2025

Предложение: Основното образование да завършва в 9. клас, а не в 7.

Основното образование в България да приключва не в края на 7., а в края на 9. клас – това предложение отправи Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование и директор на 51-во СУ „Елисавета Багряна“ в София. Според него настоящата структура, при която учениците навлизат в гимназиалния етап още след 7. клас, е остаряла и не отговаря на нуждите на съвременното образование.

„Лично смятам, че е по-логично основното образование да завършва в края на 9. клас. Пет години профилирано или професионално обучение са прекалено много. Така се губи време, което трябва да се използва за изграждане на солидна общообразователна подготовка“, коментира Александров, цитиран от БТА.

Той подчерта, че световната тенденция е връщане към по-широко и фундаментално образование, с акцент върху математика и природни науки. Според него това е нужно, защото в динамично променящия се свят хората ще сменят професии по-често и ще са нужни адаптивни кадри с базови знания, а не тясно специализирани още от ранна възраст.

„Изборът на училище след 7. клас в момента се прави основно от родителите. Ако основното образование завършва в 9. клас, учениците ще бъдат на 15–16 години и ще могат по-осъзнато да решат накъде да продължат. Това ще бъде техен избор, а не на възрастните“, допълни Александров.

По думите му реформата изисква сериозно обществено обсъждане, тъй като става дума за промяна в една от базовите структури на образованието. Освен възрастта, на която се завършва основното образование, според Александров трябва да се преразгледат и други ключови елементи – като начина на оценяване и приема след основния етап.

„Изпитите маркират какво трябва да знаят учениците на определен етап. У нас в момента има национални външни оценявания в 4., 7., 10. и 12. клас. Необходимо е да се прецени дали тази структура е ефективна“, посочи той.

Предложените промени биха изисквали изменения в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), както и в подзаконовите нормативни актове. Александров изрази мнение, че една такава реформа трябва да бъде планирана и реализирана в рамките на поне пет години, за да бъде устойчива и ефективна.

Като аргумент в подкрепа на предложението той посочи и факта, че международното изследване PISA, организирано от ОИСР, се провежда именно сред ученици в 9. клас, когато те са на 15 години – възрастта, на която в повечето страни приключва основното образование.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук