10 C
Пловдив
вторник, април 15, 2025

Предпазливост на пазара на труда: 19% от фирмите готвят съкращения

Според национално изследване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ), работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Отчита се положителен нетен коефициент на заетост от +3% – лек спад с един процентен пункт спрямо предходните шест месеца и значително понижение спрямо същия период на 2024 г., когато той достигна +16%.

Данните сочат, че бизнесът залага на стабилност с минимален растеж, предпочитайки внимателен и стратегически подход при разширяване на екипите.

Повече стабилност, по-малко несигурност

Изследването обхваща 1078 компании от 12 икономически сектора. От анкетираните 22% планират да увеличат персонала си, 19% очакват съкращения, а 53% не предвиждат промени.

„За разлика от предходния период, делът на работодателите, които не са сигурни в плановете си, е намалял наполовина – от 24% на 12%“, коментира Надя Василева, председател на БКЗ. „Това се дължи основно на задълбочаващия се недостиг на квалифицирани кадри, който принуждава компаниите да задържат и развиват съществуващите си екипи. Вече не се търсят просто служители – търсят се устойчиви решения.“

София продължава да води, но темпът спада

Столицата остава най-динамичният трудов пазар – 62% от работодателите планират нови наемания. Въпреки това делът им е намалял с 12 процентни пункта спрямо предходното полугодие, което показва известно забавяне след години на силен растеж.

В същото време, регионите Пловдив (+14%), Варна (+12%) и Бургас (+10%) демонстрират умерено, но стабилно нарастване на намеренията за разширяване на персонала. Единствено Русе остава без съществена промяна – с нетен коефициент от +2%.

„Регионалните различия ясно показват необходимостта от целенасочени местни политики. Докато София се стабилизира, Пловдив, Варна и Бургас имат потенциал за ускорен растеж – при правилна подкрепа и инвестиции“, подчертава Василева.

Производството се завръща, IT секторът се охлажда

Въпреки че информационните технологии остават начело с най-висок нетен коефициент на заетост от +15%, тенденцията е низходяща – от +24% преди година и +19% през предходния период. За сметка на това, производството отбелязва стабилен ръст до +13%, а секторът на финансовите услуги, недвижимите имоти и бизнес услугите се покачва до +12%.

Положителни нагласи за наемане отчитат още секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ (+10%) и „Селско, горско и рибно стопанство“ (+4%) – знак за оживление в сезонно зависимите индустрии.

Работодателите мислят стратегически

„Най-важният извод от проучването е, че работодателите се научиха да се адаптират. Те вече не реагират панически на пазарните промени, а планират стратегически – с фокус върху устойчивостта, ефективността и задържането на кадрите“, обобщи Надя Василева.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук