7 C
Пловдив
вторник, януари 7, 2025

През 2026 г. се очакват промени в етикетирането и съдържанието на продукти като мед и конфитюри, насочени към по-голяма прозрачност и качество

Медът, който се предлага на пазара, ще бъде с нов етикет, на който ще бъде посочвана страната на произход, предвижда нова наредба, публикувана за обществено обсъждане.

Ако страната, в която е произведен, е повече от една, това ще трябва да бъде обозначено в основното зрително поле в низходящ ред според дела на всяка страна в теглото на меда заедно с процента. А когато броят на страните на произход е повече от четири и четирите най-големи представляват повече от 50% от сместа, ще се допуска да се посочват с процент само четирите с най-голям дял, а останалите ще се изписват в низходящ ред без посочване на процент.

В новите текстове се предвижда при най-малките опаковки – когато съдържанието е 30 грама или по-малко, наименованията на страните на произход да бъдат заменени с двобуквен код, какъвто има всяка държава. Например в България той е BG.

Прилагането на новата наредба би облекчило значително родните производители, които най-много страдат от фалшифицирането на меда. А освен това и потребителите ще бъдат по-информирани какво точно купуват. Честа практика било, особено с вноса от Украйна, фирмите да го изкупуват, захаросват и след това да го пускат на пазара като родно производство, гласят мотивите за наредбата.

“На такъв буркан на етикета пише, че е произведен от българска фирма, а никъде не се коментира какъв е произходът на този мед”, каза наскоро за “24 часа” Ралица Петкова, която има 200 кошера.

Наредбата предвижда и други промени, свързани с производството на мармалади и плодови конфитюри. Ще бъде повишено изискваното количество плодове, влагани в производството им.

В момента количествата пулп или пюре, които се влагат в производството на 1 килограм готов продукт, трябва да са с определено тегло, но с новата наредба то се повишава. Например сега пулпът може да бъде не по-малко от 250 г за конфитюр от френско грозде, калина, зърнастец, касис, шипки и дюли, 150 г за конфитюр от джинджифил, 160 г за конфитюр от плодове на кашу, 60 г за конфитюр от плод от пасифлора и 350 г за всички останали конфитюри. С новите текстове, количествата стават съответно 350 г, 180 г и т.н.

Промените за мармаладите влизат в сила от 14 юни 2026 г., като дотогава сегашното производство може да продължи да се предлага на пазара до изчерпване на наличните количества.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук