Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, които въвеждат лимити за болниците. В мотивите си държавният глава категорично заявява, че макар да подкрепя мерки за ефективно разпределение на публични финанси, приетите промени създават предпоставки за ограничаване на конституционни права на българските граждани.
Лимитите – връщане към противоконституционна практика?
Основният проблем според президента е изменението на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване, което възстановява лимитите при предоставянето на медицинска помощ. Радев изтъква, че тази мярка не само е малко вероятно да доведе до по-добро планиране на средствата на НЗОК, но и представлява необоснована намеса в принципите на здравното осигуряване.
„Промените създават потенциална възможност да бъде ограничен достъпът на здравноосигурените лица до медицинска помощ, предоставяна от избрано от тях лечебно заведение, когато пациентите имат нужда от нея“, пише в мотивите на президента.
Той припомня, че приетите текстове притеснително напомнят на вече обявена за противоконституционна разпоредба (Решение № 6 от 2024 г. на КС), която забраняваше на НЗОК да заплаща оказана медицинска помощ, ако тя надвишаваше договорените обеми и стойности. Според държавния глава, новоприетите текстове водят до същия резултат – поставят здравноосигурените лица в несигурно положение, тъй като възможността им да се лекуват в избрано лечебно заведение зависи от това дали болницата вече е изчерпала своя лимит. Това пряко противоречи на чл. 52, ал. 1 и 2 от Конституцията, гарантиращи правото на здравеопазване и медицинска помощ.
Конституционният съд вече е посочил, че въвеждането на лимити „не може да намали броя на пациентите (и разходите за лечението им), а само ги пренасочва от едно лечебно заведение… към друго, което не е“. КС е категоричен, че „осигуряване, в което няма сигурност във възможността да се получи осигурителната престация, не е същинско осигуряване“.
Непрозрачен начин на приемане и вътрешни противоречия
Президентът Радев критикува и начина, по който е приет въпросният текст. Предложението е направено по време на заседание на Комисията по здравеопазване, без да е свързано с първоначалния обхват на законопроекта. То е прието „без необходимата публичност и без възможност за адекватна реакция от засегнатите лица“.
Допълнително, държавният глава изтъква, че съдържанието на приетите разпоредби е несъвместимо с редица действащи текстове на Закона за здравното осигуряване, което залага „противоречиво прилагане“. Например, стойностите са задължителни за даден район, а не директно спрямо конкретния изпълнител, което създава объркване и неясноти.
В заключение, президентът Радев посочва, че „всичко това говори за дефицит на воля на управляващото мнозинство да предприеме цялостно преразглеждане на начина на финансиране на болничната помощ“. Вместо това, се прибягва до „палиативни решения, които са временни и за съжаление противоречащи на Конституцията“.
Въз основа на тези мотиви, Румен Радев упражнява правото си по чл. 101, ал. 1 от Конституцията и връща за ново обсъждане § 5 от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване.