Бившият министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова осъди прокуратурата да ѝ изплати обезщетение от 50 000 лева заради претърпени неимуществени вреди от образуваното срещу нея наказателно дело по време на пандемията от COVID-19. Това реши Софийският апелативен съд, съобщава правният сайт Lex.bg.
През април 2020 г., когато Сербезова оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, тя публично предупреди, че масовото презапасяване с лекарства може да доведе до недостиг. Вместо да бъдат взети предвид експертните ѝ опасения, срещу нея беше повдигнато обвинение по чл. 326 от Наказателния кодекс за всяване на тревога – текст, който предвижда до две години затвор за разпространение на заблуждаващи сигнали.
Въпреки че делото срещу нея беше внесено в съда с предложение да бъде освободена от наказателна отговорност, година по-късно Сербезова беше окончателно оправдана. Съдът подчерта, че действията ѝ не само не са всявали паника, а напротив – били са в полза на обществото в критичен момент.
През 2022 г. тя заведе дело за обезщетение в размер на 70 000 лева. Софийският градски съд ѝ присъди 30 000 лева, но и двете страни обжалваха. Апелативният съд увеличи размера на обезщетението до 50 000 лева, като прие, че негативните последствия от едно незаконно обвинение срещу лице с професионален авторитет и публична роля в сферата на здравеопазването са значителни и дълбоко травматични.
Съдът подчерта, че прокуратурата е действала прибързано и е публично оповестила обвинение в „престъпление с висока обществена опасност“, без това да е било доказано. По-късно делото е преквалифицирано като административно нарушение, но междувременно Сербезова е подложена на полицейска регистрация и финансови санкции, включително гаранция от 20 000 лв.
Съпругът ѝ свидетелства, че през този период тя е изпаднала в депресия, имала е безсъние, отказала се е от научна дейност, а родителите ѝ са научили от медиите за обвинението – баща ѝ е получил микроинсулт. Заключение на съдебно-психиатрична експертиза потвърждава тежките психологически последици от преживяното.
Съдът отбелязва, че срещу Сербезова са били активирани редица държавни институции – НАП, КПКОНПИ, АДФИ – което допълнително е влошило нейното психоемоционално състояние и е накърнило нейния авторитет.
Решението на Софийския апелативен съд не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд.