В работната група в парламента бяха обсъдени изменения в Изборния кодекс, включително промените в Централната избирателна комисия (ЦИК) и въпроса за видеонаблюдението и видеозаснемането в секционните избирателни комисии (СИК) по време на изборния процес.
Видеонаблюдение и прозрачност
Експертите се обединиха около мнението, че видеозаснемането трябва да бъде запазено, тъй като именно видимите нередности на записите са довели до разколебаване на доверието на гражданите в изборния процес. Освен това беше отчетено, че основните нарушения се случват именно в СИК.
Промени в състава на ЦИК
Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК подчерта, че политическият състав на Комисията, независимо от интегритета на нейните членове, може да предизвика съмнения относно прозрачността на решенията. Той подкрепи предложението за смесен механизъм на състава на ЦИК – с постоянен професионален екип и пропорционално представителство на политическите партии. Според него намаляването на политическото влияние в състава ще спомогне за възстановяване на доверието на гражданите.
Ролята на ЦИК в обучението на изборната администрация
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова увери, че Комисията ще се фокусира върху обучението на районните избирателни комисии, ако разполага с необходимото време. Тя категорично отрече обвиненията в липса на прозрачност при назначенията и подчерта ангажимента на ЦИК да подобри практиките си, включително да избегне заседания с изключени микрофони.
Административен капацитет на ЦИК
Александър Андреев от Висшия адвокатски съвет изрази несъгласие с предложението броят на членовете на ЦИК да се променя в зависимост от начина на гласуване. Според него по-скоро е необходимо да се изгради стабилен административен капацитет – чрез подходяща инфраструктура и ресурси, които да гарантират ефективната работа на Комисията.
Законодателни промени
Припомняме, че в началото на януари парламентът прие на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. Сред основните предложения са:
- Въвеждане на преброителни комисии за броене на гласовете.
- Закупуване на сканиращи машини за отчитане на резултатите.
- Преминаване към изцяло машинно гласуване.
Предстои окончателното разглеждане на тези промени, което ще определи бъдещата организация на изборния процес в страната.