Само един от петимата задържани за цигари без бандерол за близо 10 млн. лв. се прибира вкъщи и ще бъде под домашен арест. Това е Георги Калеев, който е направил самопризнания, разкрил е схемата пред разследващите и е изразил съжаление, за което разказа сутринта прокурорът по делото Димитър Пехливанов. За Калеев представителят на държавното обвинение не е поискал най-тежката мярка – „задържане под стража“.
Заседанието по мерките за неотклонение придължи цял ден в Районния съд в Пловдив, а решението е, че останалите – Тургай Мехмет, Николай Пещерлиев, Игор Шваб и Ярослав Янчович, остават в ареста. Те могат да направят нов опит да излязат на свобода пред окръжните магистрати.
Преди 4 дни първо беше открит склад за цигари без платен акциз за 1 881 600 лв. край Скутаре и бяха арестувани четирима души. На 21 ноември беше намерено и депо край Царацово с още по-голямо количество – 23 230 000 къса цигари без бандерол от три различни марки, чиято стойност се изчислява на близо 8 000 000 лв. Издирва се още 1 участник в незаконната дейност.
Припомняме, че на 19 ноември при операция на БОП бе задържан тир, натоварен с 294 000 цигари на стойност 1,8 милиона лева. Вчера бе разкрито и депото, в което са съхранявани контрабандните цигари. То се намира в района на пловдивското село Царацово. В складовата база униформените откриха още 1 600 000 кутии с 23 000 000 къса цигари, на обща стойност над 8 милиона лева, като само акцизът за тях е в размер на 5,3 милиона лева. Там бе задържан още един от замесените в контрабандната схема, издирва се и шести участник.
„Това е едно от най- големите количества контрабандни цигари, откривани в България и искам да изразя своята благодарност към всички ,които работиха за разкриването на схемата“, заяви районният прокурор Петър Петров.
Цигарите в депото съвпадат по марка и съдържание с откритите в камиона, задържан край Скутаре – „Давидов“ и „Марлборо“. Все още не е ясно откъде идват цигарите, като се работи по всяка една версия. Възможно е и да са произведени в България.
Разбитото депо за нелегални цигари в Царацово е функционирало близо половин година, а бусове почти всеки ден са влизали и излизали от склада, разказаха жители на селото. Те са били взимани под наем с предлог, че в тях ще се извършва търговска дейност. Складът бил наеман от едно лице, наемът плащал втори, а охраната се осигурявала от трети.