19 C
Пловдив
събота, април 19, 2025

Работодатели настояват: Данъчни облекчения за трета пенсия по примера на ваучерите за храна

Ваучерите за храна до 200 лева на месец са освободени от данъци и осигуровки – механизъм, който според бизнеса може да се приложи и при вноските за доброволно пенсионно осигуряване. Предложението е насочено към изграждането на устойчива и по-доходна система за трета пенсия, която да допълва държавното пенсионно осигуряване.

Ако не съществуваше облекчението за ваучери, върху тази сума работодателите и служителите щяха да дължат общо 33.40% осигуровки – 13.78% от страна на служителя и 19.62% от страна на работодателя. Отделно, служителят би платил и 10% Данък общ доход. В момента с ваучери могат да се спестят до 1278 лева годишно от данъци и осигуровки, показват данни на Edenred.

Светла Несторова: Третият пенсионен стълб има нужда от държавна подкрепа

„Щом има данъчно облекчение за ваучери, то поне същото би трябвало да важи и за доброволните пенсионни вноски“, коментира Светла Несторова, председател на УС на ПОК „Доверие“. Според нея именно третият стълб – допълнителното осигуряване – е ключът към по-високи и стабилни пенсии в бъдеще.

В момента държавата предоставя данъчно облекчение до 60 лв. месечно за вноски в доброволни пенсионни фондове, а работодателските организации настояват прагът да се вдигне поне до 120 лв.

Бизнесът с обща позиция: Капиталовите пенсии са решението

Представители на бизнеса, сред които Българската стопанска камара (БСК) и Асоциацията на индустриалния капитал в България, са категорични, че капиталовите пенсионни схеми са необходима алтернатива на все по-нестабилната разходопокривна система.

„100 работещи издържат 70 пенсионери – а тенденцията е към още по-тежък дисбаланс. След 20-30 години може да стигнем до 1:1“, алармира доклад на НОИ. Така дефицитът в бюджета ще се увеличава, а ролята на държавата ще става все по-значима.

Предложения за реформа: По-гъвкаво инвестиране и финансова грамотност

Според Несторова е време системата да се отвори към по-активно и адекватно инвестиране на средствата. „В момента те се държат основно в държавни ценни книжа с ниска доходност. Необходимо е да се даде възможност за по-добра доходност и реален ръст на натрупаните средства“, подчерта тя.

Фискалният съвет също е ангажиран с темата. На среща с представители на пенсионните дружества бе заявена готовност за сътрудничество с цел повишаване на финансовата грамотност и по-добро представяне на капиталовите пенсионни механизми пред обществото.

 Пътят към достойни старини минава през взаимно усилие

Работодатели, пенсионни дружества и институции са обединени около идеята, че третият пенсионен стълб трябва да бъде укрепен чрез данъчни стимули и по-гъвави инвестиционни възможности. Ключът е в намирането на баланс между интересите на държавата, частните фондове и гражданите – за да се осигури по-спокойно и достойно бъдеще за всички.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук