20 C
Пловдив
петък, юли 11, 2025

Разбиха най-голямата нелегална фабрика за цигари в Момково (ВИДЕО)

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов е на място в село Момково, Хасковско, за да разкрие повече информация за най-голямата фабрика за незаконно производство на цигари, разкрита до момента в България.

По-рано днес разследващите откриха над 100 милиона къса цигари от различни марки, както и голям брой машини за производство, скрити в подземни тайници.

Разкритието идва на фона на продължаващото разследване на мащабен контрабанден канал за цигари, гръмнал през април 2024 г. Тогава бяха арестувани Петя Банкова, бивш директор на Агенция „Митници“, и бизнесмените Марин и Стефан Димитрови. Обвинения са повдигнати и на бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и временно отстранения шеф на Регионална дирекция „Аерогара“ в Гранична полиция Петър Субев.

По-късно стана ясно, че ДАНС е работила по контрабандата в митниците от 2022 г. Тир с контрабандни цигари е бил следен от Гърция през България към Румъния, а друг е открит в село до Пазарджик. Цигари без бандерол от същата партида са намерени и в офис на Паскал в Хасково.

Никола Николов-Паскал, известен от десетилетия като крупен контрабандист, но никога обвиняван или осъждан, е сочен за основна роля в схемата. Според прокуратурата, чрез съгражданите си Марин и Стефан Димитрови, той е кадрувал в митниците по времето на Петя Банкова, за да осигури „чадър“ над своите канали.

В телефона на Стефан Димитров е открита информация за локации на тирове със стока, както и чатове със замесените в аферата. От същия мобилен апарат изтекоха и скандалните снимки с пудела на Димитров и пачките, които и до днес вдъхновяват политическия фолклор. Стефан Димитров често се срещал с Петя Банкова и Живко Коцев, както и с тогавашния вътрешен министър Бойко Рашков. Обвинението твърди, че Коцев и Банкова са осигурявали „чадър“ за контрабандата. Престъпната група за контрабанда, пране на пари и корупция е действала от януари 2023 г. до 3 април 2024 г.

За разлика от Димитрови и Банкова, Паскал не беше арестуван веднага, тъй като не е бил открит в България. Той е задържан в края на септември 2024 г. след издадена европейска заповед за задържане.

Стефан и Марин Димитрови излязоха от ареста в края на декември 2024 г. след изтичане на максималния срок от 8 месеца. Преди освобождаването си, Стефан Димитров е пожелал да даде показания, в които е говорил за Лъчезар Ставрев, шофьор и сътрудник на бившия финансов министър Асен Василев, който е назначил Петя Банкова за директор на митниците. Малко преди тях, през октомври, Банкова е освободена под гаранция от 10 000 лв. по здравословни причини.

Единадесет месеца след като избухна скандалът за корупция и контрабанда в митниците, шестимата обвиняеми са на свобода.

В края на 2024 г. в социалните мрежи се разпространиха чатове от МВР, от които стана ясно, че висши началници в ГДБОП са се опитали да осуетят спецакция срещу контрабанда на цигари в района на Пловдив. Информацията, публикувана от БОЕЦ, касае случай от 19 ноември 2024 г., при който в складова база в землището на пловдивското село Скутаре са задържани двама българи и двама чужденци, като са открити цигари без бандерол на стойност 1.8 милиона лева.

Във въпросния ден служители на БОП в Пловдив засичат пикап, познат от разработка за контрабанден канал. След наблюдение антимафиотите достигат до склада и информират преките си ръководители. От кореспонденцията става ясно, че полицаите на място са настоявали за действия и арести, но са получили заповед от прекия си началник Митков да се оттеглят. Въпреки това разпореждане, антимафиотите пристъпват към задържане, като така са арестувани четиримата мъже и са заловени 3000 бокса с безакцизни цигари.

БОЕЦ твърди, че „чадърът“ над контрабандния канал е разтворен от заместник-директора на ГДБОП старши комисар Калин Литов, който беше отстранен от поста. Вътрешният министър Даниел Митов обаче заяви, че Литов не е дисциплинарно уволнен, а е напуснал по свое желание. Митов допълни, че Митков твърди, че Калин Литов му е заповядал да препредаде волята му на полицаите на терен.

Известният като „Краля на цигарите“ Паскал е осветен още през 2015 г., когато високопоставен източник от Агенция „Митници“ разказва пред „168 часа“, че той е ощетил държавата с милиарди от контрабандно внесени цигари, дейност, с която се е занимавал безнаказано през последните 25 години. Експерти тогава коментират, че само за месец е прекарвал през ГКПП Капитан Андреево стока за около 130 млн. лв., а загубите за държавата от неплатени мита и ДДС са били над 30 млн. лв. месечно. Твърди се, че митничари на пункта са прибирали по 100 хил. лв. от всеки камион.

Пълното име на Паскал е Николай Димитров Николов, роден на 8 май 1961 г. в Димитровград. Официалният му адрес е бил в Хасково, но по-голямата част от времето си прекарва в местност на 28 км от Кавала, Гърция.

Разкрива се, че Николов е бил агент на службите, подписал декларация за сътрудничество още по времето на Държавна сигурност – работил е за контраразузнаването или икономическата полиция. Поради контактите си е останал в сянка.

Понесъл е само един сериозен удар през 1998 г., когато контраразузнаването, ръководено от ген. Атанас Атанасов, провежда операция, при която задържат три тира с контрабандни цигари, влезли от Гърция през ГКПП Ново село. В два склада в Хасково е открита още толкова нелегална стока. Изобличени са трима митничари и петима високопоставени служители на контраразузнаването и полицията в Хасково, работили за Паскал. След този случай името му повече не се споменава. Задържани са десетина души, но контрабандистът не е сред тях, защото по това време е бил в Гърция.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук