-4 C
Пловдив
петък, февруари 7, 2025

Рекордни глобални температури продължават и през януари 2025 г., въпреки охлаждащия ефект на Ла Ниня

През януари 2025 г. продължава тенденцията за рекордно високи глобални температури, въпреки наличието на Ла Ниня – метеорологичен феномен, който обикновено охлажда тропическия Тихи океан. Според Службата за изменение на климата Коперник, миналият месец е бил най-топлият януари в историята, като температурите на повърхността на въздуха са били с 1,75°C по-високи от прединдустриалните нива.

Програмата за наблюдение на Земята, финансирана от ЕС, посочва, че в някои региони на света са се наблюдавали необичайни климатични условия, като по-влажни от обичайното в Източна Австралия и по-сухи в други части на страната.

Температури над нормата и рекорди в Арктика

Януари 2025 г. е 18-ият месец от последните 19, в който са регистрирани глобални температури над 1,5°C спрямо прединдустриалните нива – праг, определен в Парижкото споразумение за климата. Това изключително затопляне поставя въпроса дали лимитът от 1,5°C ще бъде преодоляно в краткосрочен план.

Същевременно, температурата на морската повърхност остава необичайно висока в различни океански басейни и морета, като януари 2025 е вторият месец с най-високи стойности на температурата на морската повърхност в историята.

Изненадваща трайност на горещината

Въпреки преминаването на Ел Ниньо към охлаждащата фаза на Ла Ниня, глобалните температури не показват очакваното спадане. „Това е малко изненадващо, тъй като обикновено охлаждащият ефект на Ла Ниня би трябвало да намали температурите“, коментира Жулиен Никола, учен по климата в Коперник.

Според прогнози на „Коперник“, 2025 година не се очаква да надмине рекордите на 2023 и 2024 г., но все пак се предвижда да бъде третата най-гореща година, като учените продължават да наблюдават въздействието на океанските температури върху глобалния климат.

Какво стои зад рекордните температури?

Експертите отбелязват, че природните цикли като Ел Ниньо и Ла Ниня не могат сами да обяснят продължаващото затопляне. Един от факторите, който също се разглежда, е глобалният преход към по-чисти горива за корабоплаването през 2020 г., което е намалило емисиите на серни съединения, които обикновено охлаждат атмосферата, като правят облаците по-огледални и отразяващи слънчевата светлина.

Затопляне с глобални последствия

Учените предупреждават, че всяко увеличение на глобалните температури над 1,5°C ще води до по-екстремни метеорологични явления като горещи вълни, наводнения и суши. Въпреки че настоящото затопляне не представлява нарушение на дългосрочната цел от 1,5°C по Парижкото споразумение, все пак ясно показва, че планетата се намира в необичайно топъл период.

Арктическият лед и прогнозите за бъдещето

Рекордно ниското ниво на арктическия морски лед през януари е друго свидетелство за глобалното затопляне. Анализи показват, че това е второто най-ниско ниво на морския лед за този месец в историята на наблюденията. Прогнозите сочат, че 2025 г. ще се класира сред най-топлите години, като продължаващото затопляне е сериозно предизвикателство за климатичните цели на човечеството.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук