-3 C
Пловдив
неделя, февруари 23, 2025

Религията като редовен предмет в училище: Мнения на ученици и религиозни лидери

Българският патриарх Даниил и главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи призоваха религията да бъде въведена като редовен предмет в българските училища, като се обосноваха с твърдението, че вярата може да помогне в борбата срещу зависимостите и да възпитава морални ценности. Но какво мислят учениците? Вижте мненията на някои от тях, споделени с Виктория Бояджиева.

Как учениците възприемат религията?

„Нямам точна дефиниция за Бог. По-скоро го виждам като висша форма на човека, който наставлява хората“, споделя осмокласничката Мила Гинкова. Тя не е религиозна, въпреки че е кръстена. Когато се чувства изгубена, предпочита да се обърне към психолог за подкрепа.

Самуил Христов, ученик в 11 клас на Софийската семинария, възприема Бог като „мой баща“, който го пази от изкушенията на света и мисли за неговото добро.

От друга страна, Калоян Чешмеджиев, осмокласник в 51 СУ „Елисавета Багряна“, твърди: „Аз вярвам в хората. За мен, хората трябва да бъдат по-добри и от нас зависи всичко“. Той обаче не се идентифицира със специфична религия.

Борис Чанчев, също осмокласник, вярва, че Бог е „Бог на любовта“ и носи своя малка книга с пасажи от Библията, които му помагат да се справи със страховете и притесненията в трудни моменти.

Учениците за предмета „религия“ в училище

Мила Гинкова смята, че е важно всяко дете да има възможността да изследва и изучава различни религии и вярвания, но същевременно подчертава, че това може да създаде проблеми за някои ученици и родители с различни религиозни възприятия.

„Вярвам, че когато не се насилва, религията може да бъде полезна“, казва Калоян. Според него обаче, религията не трябва да се превръща в шега и трябва да бъде уважавана, независимо от личните убеждения.

Как религията влияе на живота на учениците?

Някои ученици споделят как религията е играла важна роля в техния живот, особено в трудни моменти. Калоян, например, казва, че религията му е помогнала да се отдели от лошата компания и да се фокусира върху себе си.

„Религията е важна част от живота на всеки човек. Ако децата могат да се свържат с Бог от по-ранна възраст, това може да ги направи по-добри“, заявява Борис. Той добавя, че въпреки да не посещава църквата редовно, в моменти на стрес и безпокойство, той намира утеха в четенето на Библията.

Религията като средство за преодоляване на социални проблеми

Самуил Христов споделя, че вярата помага да се справят със съвременните проблеми, като самотата и агресията. „Вярата потушава злобата и дава спокойствие. Вярващият човек изпитва благодат и е защитен от модерните опасности“, казва той.

Нино, ученик в Софийската духовна семинария, разказва как религията е променяла живота му, но също така признава, че дори в семинарията има моменти, в които учениците се поддават на съблазни и изкушения.

„През последните години все повече хора се сблъскват с кризата на ценностите. Вярата обаче е средство, което помага на младите хора да открият посоката си и да се противопоставят на негативните влияния“, допълва Нино.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук