Учени представиха най-малкия временен пейсмейкър в света – устройство, по-малко от оризово зърно, което може да се инжектира и контролира чрез светлина, преди да се разтвори в тялото.
Ново поколение медицински технологии
Макар че клиничните изпитвания върху хора предстоят, този безжичен пейсмейкър вече е определян като „трансформиращ пробив“, който може да ускори напредъка в различни области на медицината.
В момента милиони хора по света разчитат на постоянни пейсмейкъри, които регулират сърдечния ритъм чрез електрически импулси. Новото устройство е разработено от екип американски изследователи, които искат да помогнат на 1% от новородените с вродени сърдечни дефекти, нуждаещи се от временен пейсмейкър след операция. Освен това, то може да бъде полезно и за възрастни пациенти, които се възстановяват след сърдечни интервенции.
Предимства спрямо съществуващите пейсмейкъри
Временните пейсмейкъри, използвани днес, изискват хирургическа намеса – електроди се пришиват към сърдечния мускул, а кабели се свързват с външно устройство. След премахването им съществува риск от увреждания.
Исторически пример за подобен риск е случаят на Нийл Армстронг – първият човек, стъпил на Луната, който през 2012 г. почина от вътрешен кръвоизлив след отстраняване на временен пейсмейкър.
Миниатюрна технология с огромен потенциал
Новото устройство елиминира тези рискове. Безжично и с размери едва 1 мм дебелина и 3,5 мм дължина, то може да бъде поставено с помощта на спринцовка. Освен това, когато вече не е необходимо, то се разтваря в организма, премахвайки нуждата от инвазивна процедура за отстраняване.
Според проучване, публикувано в списание Nature, пейсмейкърът работи в комбинация с мека лепенка, поставена върху гърдите на пациента. Лепенката открива нередовен сърдечен ритъм и излъчва светлина, която насочва устройството как да стимулира сърцето.
Захранването се осигурява от иновативен галваничен елемент, който използва телесните течности за преобразуване на химическата енергия в електрически импулси.
Тестове и бъдещи перспективи
Досега устройството е успешно тествано върху мишки, плъхове, прасета, кучета и човешка сърдечна тъкан в лаборатория. Главният автор на изследването, проф. Джон Роджърс от Северозападния университет в САЩ, заяви, че първите изпитвания върху хора може да започнат в рамките на 2–3 години. Вече е основан стартъп, който да подпомогне този процес.
Експерти определят постижението като „значителен скок напред“ в медицинските технологии. Според проф. Божи Тиан от Чикагския университет, който също е разработвал светлинно активирани пейсмейкъри, това устройство е „промяна на парадигмата“ в кардиологията и биомедицината. Освен в кардиологията, технологията може да намери приложение в регенерацията на нерви, заздравяването на рани и създаването на интелигентни импланти.
С този пробив медицината прави още една стъпка към бъдеще, в което леченията са по-безопасни, ефективни и щадящи пациентите.