0 C
Пловдив
петък, април 11, 2025

Родител: Нямаме контрол в училище – децата са постоянно с телефони

От компанията Meta въвеждат нови правила в Instagram, които ограничават възможностите на непълнолетните потребители да излъчват на живо. Мерките са част от глобална инициатива за засилване на родителския контрол и повишаване на сигурността на децата в онлайн пространството.

Повече контрол и ограничено време пред екрана

Родителите приветстват стъпките към по-голяма защита на децата. Надя, майка на тийнейджърка, споделя:

„Моята дъщеря никога не качва, само гледа, което също не ми харесва. За съжаление, нямаме пълен контрол – в училище всички са с телефони, а там не знаем какво се случва. Не можем да им предложим и много алтернативи.“

С новите правила, непълнолетните ще могат да излъчват на живо само ако имат родителско одобрение. Meta също така ще следи съдържанието и ще ограничава достъпа до материали с порнографски елементи. Промените първо ще бъдат въведени в САЩ, Канада и Обединеното кралство.

„Докато сме на ваканция в България, правя снимки и ги показвам на приятелите си. Те ми пращат клипове от YouTube,“ разказва Ана, тийнейджърка от чужбина.

Родителите в други държави вече активно прилагат мерки. Том, баща на 13-годишно момиче, казва:

„Дъщеря ми може да изтегля приложения само с мое одобрение чрез телефона ми.“

„Имам приложение, което ми показва всички сайтове, които детето ми посещава. Така се чувствам спокойна,“ допълва учителка от Великобритания.

Различни нагласи у нас и по света

Докато в много държави се приема положително засиленият контрол, в България има и скептицизъм.

„Не ги подкрепям. Децата трябва да развиват въображението си,“ коментира Звезделина.

Успоредно с това вече се появяват образователни центрове, които предлагат обучения по дигитална грамотност, комбинирани с традиционните училищни занятия.

„Целта е децата да бъдат запознати с тенденциите и рисковете. Когато са информирани, шансът да станат жертва на злоупотреба е по-малък,“ обяснява Антоанета Ивановски, ръководител на образователен център.

Преподавателят Йоана Ангелова добавя:

„Първоначално децата се съпротивляват, защото възприемат дигиталните технологии като забавление. Но след време осъзнават, че без мобилни телефони ученето става по-бързо и по-лесно.“

Родителите – основен фактор за онлайн безопасността

Дигиталният експерт и автор на книгата „Бъди за пример като успешен родител“ Георги Малчев подчертава ролята на родителите като коректив:

„Не е готино да качваш глупости в TikTok или да се бъзикаш с някого. Време е децата да осъзнаят, че сами носят отговорност. Ние не им налагаме ограничения – те сами разбират кога да спрат.“

Експертът по киберсигурност Явор Колев също насърчава активното участие на родителите:

„Те трябва да създават профили заедно с децата си и да ги контролират. Най-важното е да ги възпитаме така, че да имат безопасно поведение онлайн.“

Необходима е и законова рамка

Все повече специалисти настояват за създаване на нормативна уредба, която да защитава непълнолетните в интернет среда.

„Нужен е закон за новите медии. Така ще гарантираме, че съдържанието, насочено към деца, е адекватно и безопасно,“ категоричен е Йордан Романов, собственик на дигитална маркетинг агенция.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук