Руският лидер спечели с най-високия резултат в постсъветската история на страната
Президентът Владимир Путин успя да спечели с рекорден резултат за постсъветската епоха на изборите в Русия, проведени в неделя.
Путин, бивш подполковник от КГБ, който за първи път се издигна на власт през 1999 г., даде да се разбере, че резултатът трябва да изпрати послание до Запада, че неговите лидери ще трябва да се съобразяват с Русия, независимо дали във война или в мир, за много години напред, информира „Ройтерс“.
Резултатът означава, че 71-годишният Путин е готов да започне нов шестгодишен мандат, който му дава възможност да изпревари Йосиф Сталин и да стане най-дълго управлявалият руски лидер от повече от 200 години, ако го завърши.
Путин спечели 87,8% от гласовете, което е най-високият резултат в постсъветската история на Русия. Съединените щати, Германия, Великобритания и други държави заявиха, че гласуването не е било нито свободно, нито честно поради лишаването от свобода на политически опоненти и цензурата.
Кандидатът на комунистите Николай Харитонов завърши втори с малко под 4%, Владислав Даванков е трети, а ултранационалистът Леонид Слуцки четвърти, според резултатите.
Путин каза на поддръжниците си в победна реч в Москва, че ще даде приоритет на решаването на задачи, свързани с това, което той нарича „специална военна операция“ на Русия в Украйна и ще укрепи руската армия.
„Имаме много задачи пред нас. Но когато сме консолидирани – без значение кой иска да ни сплаши, да ни потисне – никой не е успял в историята, не е успял сега и няма да успее никога в бъдеще“, казва Путин, цитиран от „Ройтерс“.
На пресконференцията в предизборния си щаб Путин каза, че се е съгласил на сделка за размяна на затворници, включваща Алексей Навални преди смъртта му миналия месец. Путин посочи, че главно условие за размяната е щяло да бъде това Навални да не се връща в Русия.
Президентът нарече блогъра Алексей Навални по фамилия и заяви, че смъртта му е тъжно събитие.
„Що се отнася до г-н Навални: да, той почина. Това винаги е тъжно събитие. Имали сме и други случаи на починали хора в центрове за задържане“, каза той на пресконференцията в предизборния си щаб. „Не се ли е случвало това и в Съединените щати?“, отговори той на американски журналист, който се опита да свърже смъртта на блогъра в затвора с нивото на демокрация в Русия.
Подобно развитие на събитията „се е случвало и в Съединените щати, и то многократно“, каза Путин.
Владимир Путин каза също, че е готов за разговори по френското предложение за прекратяване на огъня в Украйна по време на Олимпийските игри, но трябва да държи сметка за интересите на Русия на фронтовата линия.
Русия няма предпочитания към кандидатите за президент на САЩ, ще работи с този, който бъде избран, заяви още Владимир Путин на пресконференцията в предизборния си щаб, информират световните медии.
„Нямаме предпочитания към нито един от кандидатите за президент на САЩ. Ще работим с когото и да е, на когото избирателите ще гласуват доверие“, каза Путин.
Президентът заяви още на пресконференцията, че в бъдеще не е изключено да се стигне до пълномащабен конфликт между Русия и НАТО, но в такъв случай светът ще бъде на крачка от трета световна война, от която никой не е заинтересован.
Путин обърна внимание на факта, че френският президент Еманюел Макрон, който преди това направи изявления за евентуално изпращане на войски в Украйна, вече е успял да внесе „корекции“ в позицията си.
„В смисъл, че този контингент ще има второстепенни функции, ще се занимава с обучение на военнослужещи в Украйна, ще обяснява как да се използва западната техника и някои други функции от този род“, каза руският президент и допълни, че „това не е много по-различно от това, което правят наемниците“.
По думите на Путин Франция би могла да изиграе роля не за изостряне на конфликта в Украйна, а за мирното му уреждане и тази възможност все още не е пропусната, информират световните издания.