Тримесечно бебе от пловдивското село Белащица е било лекувано два пъти в рамките на два месеца в Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив. Това съобщи на пресконференция директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Пловдив, д-р Аргир Аргиров, предаде NewsPoint.bg.
Първата хоспитализация е била в периода от 11 до 18 февруари, като поставената диагноза е била бактериална пневмония. Детето е било изписано в задоволително състояние след провеждане на болнично антибиотично лечение, като му е било назначено продължение на терапията в домашни условия.
На 4 април, месец и половина по-късно, състоянието на бебето внезапно се е влошило и то е било транспортирано по спешност обратно в болницата. На 8 април е настъпил летален изход. И при двете хоспитализации детето е било настанено в интензивното отделение на детската клиника.
Окончателната причина за смъртта ще бъде установена след извършването на съдебно-медицинска експертиза. Към момента продължава събирането на информация за случая, включително и от личния лекар на детето.
Според предварителните данни, и при двете хоспитализации бебето е страдало от тежка белодробна патология. То е родено в АГ клиниката на УМБАЛ „Св. Георги“. В една от експертизите е отбелязано, че му е била извършена ехокардиография, установен е бронхоспазъм, както и вроден лек сърдечен порок. Все още не е ясно дали тези съпътстващи фактори имат връзка със заболяванията и настъпилия фатален изход.
„Не е нормално една пневмония да продължи два месеца“, коментира д-р Аргиров.
Той уточни, че при първото приемане симптомите са били типични за бронхопневмония. При второто постъпване обаче клиничната картина е била различна – детето е било с втренчен поглед, почти в безсъзнание, но без ясно установени гърчове. Това дава основание да се предполага, че симптомите не са били типични за възпалително заболяване.
РЗИ – Пловдив ще изиска информация и записи от Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП), включително данни за времето на реакция и пристигане на линейката. Засега няма основания здравните власти да сезират прокуратурата. Изготвя се доклад, който ще бъде предаден на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и Министерството на здравеопазването, които ще решат как да продължат проверката.