Абсурден казус с паркиране и глоба в центъра на Пловдив. За това сигнализира зрителка на бТВ, която от години живее в Германия.
При посещението ѝ в родния град обаче се оказва, че не може да изпрати SMS за платената зона от германската си карта, не открива автомат, от който да купи талон, а за капак – джантата на колата колата ѝ е надраскана при поставянето на скоба за нарушение.
Наскоро Елена Крьокер посещава Пловдив и се налага да паркира на улица „Балчик“. Сдобива се с наказателна скоба. Твърди, че не е видяла означение за „синя зона“.
„Липсват знаци. Липсват паркоавтомати. Май-малко паркоавтоматът ще ме наведе на мисълта, че трябва да се плати. Може да се плати паркингът със SMS, който обаче трябва да бъде изпълнен с българска карта, която е свързана с българските трима оператори. Аз нямам такава карта“, казва тя.
Проверка на медията установи, че на улица „Балчик“ не е поставен автомат за синя зона. Има една-единствена означителна табела – на пресечката с булевард „Руски“.
„Платихме си глобата, свалят скобата и моят син вижда, че има дупка де факто на лята джанта“, казва Елена.
„Той идваше и ми разказвал, че, как се казва…че е слагал картон и няма никакъв начин да е на негова вина“, казва Кевин-Николас Крьокер за инцидента.
Елена Крьокер подава жалба в общинско предприятие „Паркиране и репатриране“. Там поискали да докаже правотата си със снимка на джантата преди поставянето на скобата. От фирмата отговориха писмено:
„Схемата с налични в близост паркомати може да бъде свалена от официалния сайт на община Пловдив. Най-близките такива са на кръстовището на ул. „Густав Вайганд“ и ул. „Виктор Юго“– 100 метра, и на пл. „Гроздов пазар“ – 150 метра. Относно щетите по джантата: притежаваме снимков материал, който доказва, че между скобата и джантата е поставен специален картон за предпазване от нараняване на джантата, както и снимки, които показват идентични наранявания на предна и задна джанта, което говори за по-рано нанесени щети“.
Единственият автомат за синя зона, който екип на bTV откри в района се намира на кръстовището на улиците „Виктор Юго“ и „Густав Вайганд“. С крачки преброихмеразстоянието от този банкомат до улица ‚Балчик“ – около 200 крачки.
Плащането на синя зона в Германия е различно, разказва Елена.
„Поставят се автомати, паркоавтомати, които са на 10 метра. В случая, ако аз дори кажа, че автоматът е развален, те ще ми кажат „Да, добре, но на 10 метра е следващият“. Ние имаме паркочасовници и ако автоматът е развален, то аз има правото за половин час да си наглася за колко съм била там и да си го сложа. Без да се задължавам да плащам със SMS“, казва Елена.
Елена Крьокер е категорична, че ще съди общинско предприятие „Паркиране и репатриране“ за повредената джанта.