20 C
Пловдив
петък, май 23, 2025

Фалшиви здравни книжки? Съдът оставя лекарката от Асеновград на свобода

С нарастващо напрежение около скандала с издаване на фиктивни здравни документи, Пловдивският окръжен съд потвърди паричната гаранция от 2000 лв. за д-р Златка Димчева – управител на медицински център в Асеновград, обвинена от прокуратурата в документна измама. Случаят поставя под въпрос сериозността на контрола в здравната система и поражда тревоги за общественото здраве.

„Искам без мярка за неотклонение. Нямам никаква вина“, заяви пред съда д-р Димчева, която категорично отрича да е извършила нарушение. Обвинението твърди, че под нейно ръководство в медицинския център са издавани здравни книжки на служители от хранителната и образователната сфера – без реално направени изследвания.

Разследването започна с ареста на седем медици, като прокуратурата изчисли нанесената щета на около 18 000 лв. В хода на разследването д-р Димчева бе посочена като основен извършител, а останалите – като съучастници. Въпреки това, прокуратурата поиска единствено тя да бъде задържана в ареста. Районният съд в Пловдив обаче постанови освобождаването ѝ срещу гаранция от 2000 лв. – решение, което предизвика протест както от страна на прокуратурата, така и обжалване от самата обвиняема, която настоява, че няма основание за никаква мярка за неотклонение.

„Фиктивни изследвания за салмонела и други инфекциозни заболявания са директна заплаха за общественото здраве“, предупреди прокурор Чавдар Грошев, акцентирайки върху потенциалните последици от действията, които се разследват.

Адвокатът на д-р Димчева – Димитър Колев – контрира с твърдение, че доказателства за вина липсват. „Разпитани са над 100 свидетели, но нито един от тях не посочва д-р Димчева. Единствено двете рецепционистки в лабораторията споменават куриерски пратки, но това не е доказателство за измама“, подчерта той.

Самата д-р Димчева заяви, че е лекар с над 30 години опит и ръководи екип от 60 души. „Никога не бих си позволила да неглижирам здравето на хората. Не бих могла да спя, ако съм извършила нещо нередно“, каза тя пред съда.

Окръжният съд в Пловдив потвърди решението на районната инстанция – гаранцията от 2000 лв. остава в сила, но обвиненията срещу д-р Димчева засега остават активни. Делото продължава, а въпросите за контрола и етиката в медицинската практика остават отворени.


Редакционен коментар

Когато документите струват повече от човешкото здраве

Случаят с д-р Златка Димчева е само поредната тревожна сигнална лампа, която проблясва в българската здравна система – една система, в която бюрократичният подпис понякога се оказва по-ценен от реалното изследване, а паричната гаранция – по-ефективна от моралната отговорност.

В основата на обвинението стои не просто потенциално престъпление, а нещо далеч по-опасно – подкопаване на доверието в институциите, които трябва да гарантират здравето ни. Ако се окаже вярно, че здравни документи са издавани без реални прегледи, то не говорим просто за злоупотреба, а за криминална небрежност, която може да коства човешки животи.

Ако пък обвиненията се окажат недоказуеми – ще остане един друг въпрос: какво прави държавата, за да не допуска съмнения като тези? Колко още „д-р Димчеви“ ще бъдат сочени с пръст – с или без основание – преди да видим цялостна, прозрачна и електронно проследима система за издаване на здравни документи?

Здравето не е административна процедура. То е отговорност. И всеки подпис под фалшив документ е заплаха за всеки от нас.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук