23 C
Пловдив
събота, юли 12, 2025

Само 33 студенти избраха държавно финансиране срещу стаж: Защо интересът е толкова слаб?

Само 33 студенти са се възползвали от възможността държавата да поеме разходите за тяхното обучение в дефицитни специалности, срещу ангажимент за стаж и работа при конкретен работодател. Това сочат данни, предоставени на БНР от Министерството на образованието и науката, обхващащи период от три години.

За предстоящата учебна година са предложени близо 2000 места от над 130 работодатели за практическо обучение на студенти, като акцентът е върху сферите на здравеопазването и техническите науки.


 

Механизмът и Условията

 

Въведеният през 2021 година механизъм в Закона за висшето образование предвижда държавно финансиране за студенти, които сключат договор с работодател. Този договор включва осигуряване на стаж по време на следването и гарантирано работно място след дипломирането. Основното условие е студентът да остане на това работно място поне 5 години.

През първата учебна година такива договори са сключили 9 студенти, изучаващи медицина, здравни грижи и водоснабдяване и канализация. През втората година броят им нараства до 23-ма, като най-много са започнали стаж по специалността мехатроника в различни фирми. Общата сума на държавните средства, похарчени за тяхното обучение през тези две години, възлиза на 104 000 лева.


 

Търсени Кадри и Неизползван Потенциал

 

За есенния семестър работодателите са подали заявки за над 700 медицински сестри, което подчертава острата нужда от кадри в сектора. Търсят се също стажуващи за „Български пощи“, компанията „Железопътна инфраструктура“, държавните горски стопанства и фирми, занимаващи се с добив на полезни изкопаеми.

Въпреки ясния недостиг на специалисти в определени области и предлаганата финансова подкрепа, механизмът очевидно не успява да привлече достатъчно млади хора, което поставя въпроси относно неговата ефективност или осведоменост сред студентската общност.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук