32 C
Пловдив
събота, юли 12, 2025

Съобщиха причината за мъртвата риба в Тунджа

Не може да се говори за екологична катастрофа в Ямбол, заради случаите на известно количество измряла риба. Наличието на такава е очаквано, предвид пренасочването на водни количества в другия ръкав на реката, заради ремонта на съоръжението. Това каза заместник-изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Ясен Киров по повод публикации в социалните мрежи, предаде БТА.
В района на съоръжението, разделящо водите на река Тунджа в Ямбол, има измряла риба, видя репортер на медията. Това е в малък участък на облекчителния ръкав, където притокът на вода е спрян, заради започналия ремонт на хидротехническата структура.
С Община Ямбол направихме необходимото значителна част от популацията на различни видове риби да бъде прехвърлена в бетонираното корито, минаващо през града, каза зам.-изпълнителният директор на ИАРА. Количествата останала мъртва риба се загробват, за което се съставят протоколи от Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), допълни Ясен Киров. До момента са загробени 270 кг риба, посочи той.
Най-важното е съоръжението да бъде ремонтирано, знаете от колко време се чака това да се случи. Иначе, има реална опасност то да се срути, което вече ще доведе до много по-сериозни последствия за града и хората в Ямбол, каза още представителят на агенцията по рибарство и аквакултури.
Със започването на ремонтно-възстановителните дейности, в участък от един километър между съоръжението и западния край на градския парк, водата се пренасочва изцяло по бетонираното корито. След това, чрез табления кран до „Парк хотел Ямбол“ водните количества отново се връщат в облекчителния ръкав, минаващ между жилищен комплекс „Златен рог” и индустриалната зона на Ямбол.
В зоната на прехвърляне на водата от едното корито на реката в другото няма мъртва риба, показа оглед на място на БТА.
Разделителното съоръжение по река Тунджа в рамките на града е в аварийно състояние от няколко години. Направени обследвания констатират пропадания на земния насип, пукнатини в подпорната стена след отбивния яз, наличие на отвор между подпорната стена и нейната основа. Заключението още от 2019 г. е, че има реална опасност от събаряне на подпорната стена и последващо разрушаване на цялото разделително съоръжение.
Проектът, който се реализира сега, включва освен укрепване на структурата, също и изграждане на рибен проход с каскадно разположени хидравлично свързани басейни. Преди началото на ремонта кметът на Ямбол Валентин Ревански каза, че надява работата да приключи до есента.
pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук