Националното външно оценяване за седмокласниците през 2025 година разкри две лица на образователната карта на Пловдивска област – едно сияещо с рекордни резултати и друго, потънало в мрак и застой.
Учениците от региона са постигнали най-високия си резултат по български език и литература от 2018 година насам – средно 55.86 точки, което почти се изравнява със средното за страната (55.91 т.). Само преди пет години, през 2019-а, средният резултат е бил значително по-нисък – едва 51.50 точки. Ясна е тенденцията на възход, но още по-ясно е къде се концентрират успехите.
По математика също се отчита напредък, макар и по-бавен. С резултат от 42.26 точки, областта почти достига националния среден резултат (42.74 т.). Това е втора поредна година, в която границата от 42 точки е премината – нещо, което не се случваше до 2023 г.
Истински блясък обаче излъчва Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“, която затвърждава позицията си на недостижим лидер. Средният резултат на нейните ученици е 93.44 точки по БЕЛ и 95.27 по математика – общо феноменалните 188.71 точки. Един от възпитаниците ѝ е постигнал 99.5 точки и на двата изпита – почти съвършен резултат, достоен за национална гордост.
Пълните 100 точки по български език са завоювани само от двама ученици – единият от ОУ „Княз Александър I“, а другият от СУ „Черноризец Храбър“. По математика пълния максимум са постигнали 17 ученици, като девет от тях отново са възпитаници на МГ „Академик Кирил Попов“. Сред отличниците се открояват и училища като СУ „Патриарх Евтимий“, ОУ „Райна Княгиня“, ОУ „Д-р Петър Берон“, както и учебни заведения от селата Марково и Катуница.
На другия полюс – печалният край на таблицата. ОбУ „Пенчо Славейков“, СУ „Найден Геров“ и ОУ „Панайот Волов“ отново попадат в черния списък на провала. Ученици от тези училища не само се представят слабо, но и получават нулеви точки – свидетелство за дълбоки, системни проблеми, които не могат да бъдат прикрити с годишни отчети и PR-статистики.
Шокиращ е фактът, че 32 ученици в областта не са постигнали нито една точка по български език и литература, а 19 – по математика. Шестима не са отбелязали дори и една точка и на двата изпита – тъжна равносметка за пропуснати възможности и неизпълнени отговорности.
Допълнителен интерес предизвиква изпитът по английски език, който е по желание. От явилите се 204 ученици, средният резултат е 94.89 точки – с почти цяла точка над националния. Това показва, че когато има мотивация и подготовка, плодовете не закъсняват.
Светлината на успеха и сянката на провала съществуват едновременно на образователната сцена на Пловдив. Елитните училища в централните райони бележат рекорди, докато някои учебни заведения в периферията буквално „не мърдат“ от дъното. Пропастта между тях се задълбочава – и зад тези числа стоят реални деца, реални животи и едно бъдеще, което в някои квартали изглежда безвъзвратно пренебрегнато.
В дъното на класацията попадат учебни заведения като ОбУ „Пенчо Славейков“, СУ „Найден Геров“ и ОУ „Панайот Волов“, където ученици са получили не само ниски оценки, но и нулеви точки на изпитите.