При реална заплаха за гражданите, те ще получат сигнали от системата за известяване BG-Alert, независимо от настройките на мобилните им устройства. Това обясни директорът на Националната пожарна, главен комисар Александър Джартов.
„Каналът, през който се излъчват спешни съобщения за събития, представляващи опасност, е извън контрола на потребителите. Те не могат да го спрат, дори да искат, освен ако телефонът им не е на самолетен режим“, добави той.
Джартов поясни, че за да получат тестови съобщения, потребителите трябва да са активирали съответната функция в настройките на устройствата си. „Технологията не позволява обратна връзка, което означава, че не можем да проследим колко хора са получили съобщението на BG-Alert. Това не са обикновени SMS-и“, подчерта той.
Целта на системата е да достигне максимален брой хора възможно най-бързо, за да ги информира за непосредствени заплахи.
Главен комисар Джартов спомена и въпроса за бомбоубежищата в страната. Той обясни, че те са собственост на различни структури и се поддържат от различни органи. На сайта на Националната пожарна има списък на всички бомбоубежища, които са годни за обитаване, като те са 289 на брой.