Националната следствена служба поема разследването на тежката катастрофа край село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Днес от Агенция „Пътна инфраструктура“ поставиха предупредителни знаци и ограничиха скоростта в участъка на 60 км/ч. В същото време семейството и близките на Сияна я изпратиха в последния ѝ път.
Трагедията разтърси обществото, а бащата на момичето заяви в емоционален пост в социалните мрежи, че ще се бори ужасът по пътищата да спре.
„Уби я безхаберието, наглостта и корупцията – запазените марки на родната държава. Борбата тепърва започва! Личната ми кауза оттук нататък ще бъде нито едно дете да не загине на пътя, премазано като Сияна!“
Опасен участък, за който е имало сигнали
Според местните жители и кмета на Телиш Нели Дакова от години е било известно, че този участък е опасен, а подадените сигнали не са довели до навременни мерки.
„Само от началото на годината на този път има три жертви – на 18 януари, на 17 март наш съгражданин на 53 години, а сега – Сияна. Нямаше знаци, маркировка, ограничители на скоростта. Това са причините за тези трагични инциденти. Загубата е огромна – за всички нас, защото Сиянка обичаше Телиш, баба си, дядо си, и с нетърпение чакаше ваканциите, за да дойде тук“, сподели Дакова.
Институциите реагират със закъснение
Днес изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди разследването да бъде поето от Националната следствена служба. В същото време от Пътната агенция най-накрая поставиха предупредителни знаци и ограничение на скоростта. Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди спешна инспекция на всички опасни пътни участъци в страната.
„Всички участъци с концентрация на тежки катастрофи трябва да бъдат обследвани незабавно. В рамките на седмица, ако се установят слабости, те трябва да бъдат обезопасени мигновено!“, заяви министър Иванов.
„Докога ще се оправдаваме?“
Според експерти проблемът не е само в шофьорите, но и в инфраструктурата.
„Имахме катастрофата в Своге, имахме трагедията с македонския автобус, а сега отново загубихме невинен живот. Десетки инциденти стават заради опасни пътища, но след всяка катастрофа институциите повтарят едно и също: „Пътят е в добро експлоатационно състояние“, коментира Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
Министърът на регионалното развитие призна, че проблемът е в мудността на системата.
„Това е неописуема трагедия, която можеше да бъде предотвратена! Ако беше завършена магистрала „Хемус“ в срок, ако пътят Мездра – Ботевград беше готов, нямаше да губим още животи заради забавени инфраструктурни проекти“, заяви Иван Иванов.
Общественото недоволство расте
Четири дни след трагедията гневът на гражданите се засилва, а в социалните мрежи се множат призивите за решителни мерки срещу „войната по пътищата“. Дали институциите този път ще действат, или отново ще останем само с обещания, предстои да видим.