Повредена чешма в пловдивския квартал „Прослав“ стана повод за бурна обществена дискусия – за възпитанието на децата, за границите на нормалното поведение и за отговорността на институциите.
На 5 май районната администрация на „Западен“ публикува в социалните си мрежи съобщение, че чешмата срещу училището в квартала е станала обект на вандалски акт.
„Уважаеми родители, обърнете внимание на децата си и поговорете с тях. Посегателствата срещу общинска собственост са наказуеми. В парка има видеонаблюдение, записите ще бъдат проверени и изпратени на компетентните органи. Нарастващата агресия е тревожно явление, срещу което трябва да се обединим. Днес е чешмата – утре може да пострада човек. Всеки един от нас. Ремонтът ще струва средства, които можеха да бъдат вложени в ново съоръжение“, написаха от кметството.
Два дни по-късно е установено момчето, за което се предполага, че е счупило чешмата. Администрацията призова родителите му да се свържат с институцията. В социалните мрежи не закъсняха и категорични мнения, че следва да има последствия за проявената агресия.
Но историята доби неочакван обрат.
Потребителка в една от популярните групи за Пловдив сподели различна гледна точка по случая. По думите ѝ, виновно не е дете-вандал, а срината от времето и липса на поддръжка конструкция.
„През уикенда 11-годишната ми дъщеря отиде да играе с приятелки в парка срещу ОУ „Тодор Каблешков“ в кв. „Прослав“. Седна на стара, напукана, очевидно неизползваема бетонна чешма. След секунди конструкцията се срути и детето падна на земята – стресирано, с охлузвания по рамото и лакътя. А после – кметството публикува пост, в който обвинява детето, че е счупило чешмата!“
Жената разказва, че вместо извинение за случилото се, от районната администрация се обадили, за да поискат 800 лева за нова чешма.
„Обяснете ми, уважаеми съграждани, колко трябва да тежи едно 11-годишно момиче, за да счупи бетоново съоръжение, просто като седне на него?“, възмущава се тя.
Коментарите в социалните мрежи не закъсняха – както в защита на момичето и майка му, така и с критика:
„Чупиш – купуваш. Така ни учеха, когато бяхме малки. Ако преди вашето дете са седнали 210 деца, и на 211-вото чешмата се е счупила, това е нормално.“
„Възпитавайте ги тези деца – правенето на дете е лесно, трудно е да го направиш човек!“, написа друг пловдивчанин.
Случаят повдига важни въпроси – за състоянието на обществената инфраструктура, за начина, по който се говори за деца в публичното пространство, и за нуждата от по-внимателно и справедливо отношение – както от страна на институциите, така и на обществото.