Горчиво или сладко, с мляко или сметана, с остър или мек вкус, слабо или силно – чашата горещо кафе сутрин е ритуал, с който започва денят на милиарди хора. Но докато ободряващата ароматна напитка стигне до чашата ви, минава дълъг път.
Отпивайки глътка след глътка, за да се разсъним от кофеина, не се замисляме за функцията му. А чрез нея растението се защитава от всякакви вредители и паразити. Те са в изобилие в районите, в които се отглеждат най-хубавите зърна кафе – голяма надморска височина и тропически климат с богата почва и чести валежи. Това са Централна и Южна Америка, Карибите и Африка.
Топ производителите са Бразилия (66,3 милиона тона за сезона 2023/2024, или 39% от световната продукция), Виетнам (17%), Колумбия (7%), Етиопия и Индонезия (с по 5%).
$461,2 млрд. са приходите от продажба на кафе в света за 2024 г.
От тях в магазини са купени пакети за 93,46 милиарда долара, а в барове и ресторанти са поръчани напитки за още 367,8 милиарда. През септември т.г. цените в света скочиха заради по-слабите добиви на основните износителки. Неблагоприятни метеорологични условия – тежка суша в Бразилия и разрушителни тайфуни във Виетнам – засегнаха производството. На световните борси от септември арабиката вървеше по 2,75 долара за паунд (4,25 долара за килограм). Увеличението е с 46% от миналата година.
За сезона 2024 – 2025 г. се очаква продукцията на кафе да е 165,2 милиона 60-килограмови чували. От тях арабиката ще е 57%. Бразилия ще произведе 58,81 милиона торби. Виетнам – 27,9 милиона, а Колумбия – 12,4 милиона.
Първенецът Бразилия до такава степен влияе върху сектора, че нейните традиционни чували с вместимост от 60 кг все още са международно признатата мерна единица за производство и търговия с кафе. Нещо повече – благодарение на него южноамериканската страна успява да изпрати свои спортисти на олимпиадата през 1932 г. Държавата към онзи момент няма достатъчно пари, за да финансира участието им в състезанието, но след продажбата на кафе в Калифорния успяват да съберат средствата.
Преди около 100 години манията по ободряващата напитка вече е завладяла Новия свят. Преди това е станала повод за спорове в Близкия изток – дали ефектът ѝ е като този на хашиша и алкохола, или е полезна и стимулира ума. Религиозни среди в Мека забраняват кафето през 1511 г., за да не радикализира населението. Но не задълго. В крайна сметка ислямските лекари успяват да се наложат и кафенетата се превръщат в центрове на изкуства и философски школи.