Спонсорите на футболни клубове предупреждават за сериозни орязвания на бюджетите, докато Канада и Мексико се чудят как ще организират световното първенство заедно със САЩ – все по-враждебен съсед.
„Сега може да изглежда зле, но понякога трябва да вземеш горчиво лекарство, за да се излекуваш“, заяви Доналд Тръмп пред репортери, броени часове след като дестабилизира световните борси. Само че това „лекарство“ явно не действа – световният бизнес е в шок, а последиците достигат и до професионалния спорт, в частност футбола.
Притеснения в Англия
Първите тревожни сигнали идват от Англия, където ръководствата на водещи клубове вече правят планове за по-пестеливо бъдеще. Най-силно засегнат може да се окаже „Манчестър Юнайтед“, чиито фенове очакват нова селекция и строеж на модерен стадион за 2 милиарда лири. Основен акционер е сър Джим Ратклиф – най-богатият британец и собственик на Ineos Automotive, която сглобява автомобили във Франция и ги продава предимно в САЩ.
Новите мита от 25% върху вноса в Америка поставят сериозна заплаха пред бизнеса на Ратклиф. Очакван спад в продажбите ще наложи сериозно съкращаване на разходите – включително и за футбол.
И той не е единственият – много милиардери, досега безгрижно наливали пари в спорта, вече мислят как да ограничат щедростта си.
ФИФА и УЕФА също са нащрек
Нарастващата икономическа несигурност притеснява и футболните централи – ФИФА и УЕФА. Те силно зависят от корпоративно финансиране, а световната икономика изглежда все по-малко склонна да инвестира в спортна реклама.
Световното първенство през 2026 г., което ще се проведе съвместно в САЩ, Канада и Мексико, може да се окаже сериозно засегнато. Големи компании вече се колебаят дали има смисъл да рекламират продукти, които може би няма да могат да продават свободно в САЩ. В същото време нараства политическото напрежение между САЩ и партньорите им от север и юг.
Разединени домакини
Новият американски президент не се ползва с доверие в Оттава и Мексико Сити. Въпреки уверенията на Тръмп, че „напрежението ще направи световното по-вълнуващо“, от футболните федерации на Канада и Мексико вече изразяват тревога – най-вече относно свободното придвижване на фенове през границите по време на турнира. Плановете за изграждане на стена и затягане на миграционния режим сериозно подкопават духа на сътрудничество.
На всичкото отгоре, търговската война удари именно по суровините, нужни за строеж и модернизация на спортна инфраструктура – стоманата и алуминия. С нарастващите цени се усложнява реализацията на строителните проекти, нужни за гладкото провеждане на световния шампионат.
Футболът вместо да обединява, разделя
И докато спортните събития по традиция имат за цел да обединяват народи, сегашната геополитическа обстановка рискува да постигне обратното. Канадските фенове вече освиркват американския химн по време на мачове от НБА и НХЛ, а мексиканците също не крият враждебността си към северния съсед.
Не е ясно как народите на трите държави ще изпълнят ролята си на гостоприемни домакини. А само две години по-късно Лос Анджелис ще посрещне и олимпийските игри – още едно предизвикателство за САЩ, които, поне засега, не изглеждат готови да загърбят политическите конфликти в името на спорта.