Седмицата след Великден е известна като Светла седмица и завършва с Томина неделя. Тя поставя началото на църковния цикъл, в който всяка неделя се припомня Христовото Възкресение. На този ден в църквите се чете Евангелският разказ за явяването на Христос пред учениците му.
Какво разказва Библията за апостол Тома?
Нарицателното „Тома Неверни“ произлиза от събитията след Възкресението. Когато Христос се явил на учениците си, Тома отсъствал. Той отказал да повярва на разказите им и заявил, че ще повярва само ако сам докосне раните му.
Седем дни по-късно Христос отново се явил на апостолите. Тома вече бил сред тях, а Исус лично го приканил да докосне раните му. Тогава апостолът повярвал безусловно, което е в основата на посвещаването на тази неделя на свети Тома.
Апостол Тома е един от най-верните ученици на Христос. Когато Спасителят решава да отиде във Витания, за да възкреси Лазар, въпреки опасността от убийство от страна на фарисеите, Тома призовава останалите ученици да го последват, готови да загинат с него.
След Петдесетница на Тома се пада мисията да проповядва в Мидия, Партия и Индия. Според преданията той извършил много чудеса и спечелил множество последователи, включително две царски дъщери. В резултат на покръстването на една от тях, царят го заловил, измъчвал и накрая убил. По-късно самият владетел се обръща към християнството, след като синът му Азан бил чудодейно изцелен.
Мощите на апостол Тома били пренесени в Месопотамия, където мнозина ставали свидетели на чудеса, случващи се на гроба му.
Народни традиции на Томина неделя
Томина неделя е позната още като „Великден за покойниците“. Според традицията се боядисват нови яйца и се месят козунаци, които се раздават за упокой на душите на починалите.
Посещенията на гробищата са съпроводени с преливане на гробовете с вода и вино, палене на свещи и молитви. Според канона обаче не се оставят яйца и козунаци върху гробовете.
В някои райони на страната вместо ново боядисване се запазват яйца от Великден, които се раздават на Томина неделя. Някои домакини дори съхраняват останалите бои от Велики четвъртък, за да ги използват отново.
На места се организират молебени за дъжд и плодородие, като хората се молят за здраве, богата реколта и защита от природни бедствия.
Според вярванията на този ден не бива да се пере, да се шие или да се копае, за да бъде годината благодатна и семейството – здраво.