Основните борсови индекси на Уолстрийт затвориха със значително понижение в понеделник, след като Белият дом засили натиска върху ключови търговски партньори на САЩ, призовавайки ги да сключат нови търговски сделки преди началото на август. Този ход доведе до спад на пазарите, отразявайки опасенията от ескалация на търговските напрежения.
В първия работен ден на седмицата, 14 търговски партньори на САЩ, включително Япония, Южна Корея, Южна Африка и Малайзия, получиха официални писма от американската администрация, уведомяващи ги за новите, по-високи нива на мита, с които ще бъдат облагани техните стоки. От Европейската комисия обаче отрекоха да са получавали подобно писмо от администрацията на Доналд Тръмп към този момент.
Новите ставки на митата достигат до 40%, но президентът Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която отложи началото на прилагането им за 1 август, с изключение на Китай. Първоначално новите мита трябваше да влязат в сила на 9 юли.
В писмата си Доналд Тръмп изразява „особена загриженост“ относно търговския дефицит, който Съединените щати имат с тези държави. Той категорично заявява, че САЩ ще повишат митата допълнително, ако някоя от тези страни отговори с контрамерки. На въпрос дали новият краен срок 1 август е „твърд“, Тръмп отговори: „Бих казал твърд, но не 100% твърд“, добавяйки, че САЩ са отворени за предложения и преговори.
Пазарна реакция и спад на „Тесла“
Борсите в САЩ реагираха със спад на новината. Един от основните индекси, S&P 500, се понижи с 0,8%, което е най-голямата стойност от началото на юни. Спад с близо процент регистрираха също и индексите Dow Jones и Nasdaq.
Американските медии отбелязват и спада с 6,8% на акциите на автомобилния производител „Тесла“. Това се случи, след като главният изпълнителен директор на компанията, милиардерът и бивш поддръжник на президента Тръмп, Илон Мъск, заяви, че ще регистрира политическа формация, с която ще се бори за влизане в Конгреса. Мъск мотивира решението си като знак на протест срещу знаковия законопроект на републиканците за намаляване на данъците и разходите, пише БНР.