Доналд Тръмп похвали „брилянтната“ реч на своя вицепрезидент Джей Ди Ванс в Мюнхен. Неговият пратеник каза, че европейските лидери няма да участват в никакви мирни преговори за Украйна – което предизвика извънредна среща на върха на ЕС.
Президентът на САЩ и неговият екип засилиха натиска, докато се оказа, че паникьосаните европейски ръководители свикват извънредна конференция в Париж в отговор.
Специалният пратеник на президента на САЩ за Украйна и Русия, 80-годишният Кийт Келог, насърчи Европа да се присъедини към разговора за украинско-руския конфликт – но даде да се разбере, че те няма да имат последна дума при нито една резолюция.
„Това няма да се случи. И на моите европейски приятели бих казал – влезте в дебата, не като се оплаквате, че може, да или не, да сте на масата, а като излезете с конкретни предложения, идеи, увеличете разходите за отбрана“, каза той по време на Мюнхенската конференция по сигурността.
Френският външен министър Жан-Ноел Баро каза днес пред радио France Inter в неделя, че срещата в Париж ще се проведе утре, като петима европейски дипломати също съобщиха, че на нея ще участват Франция, Великобритания, Германия, Полша, Италия, Испания и Дания – последната представлява скандинавските нации.
Последните събития дойдоха, след като вицепрезидентът на САЩ Ванс предизвика буря на същата среща на върха с бурна реч срещу европейски нации и Обединеното кралство.
Той използва появата си на Мюнхенската конференция по сигурността, за да укори европейците за имиграционната им политика и за ограничаването на свободата на словото, като каза, че са изправени пред „криза“, като „сами са създали“.
Колегите от администрацията на САЩ също омаловажават перспективата Украйна да стане член на НАТО, а Тръмп отговори на мюнхенската реч наВанс, като я нарече „брилянтна“.
Президентът на САЩ попита репортери в Белия дом след гневната реакция от страна на европейските лидери:“Какво каза той, за да ги раздразни?
„Чух речта му и той говореше за свободата на словото. И мисля, че това е вярно в Европа. Тя губи, те губят прекрасното си право на свобода на словото. Виждам го – искам да кажа, мисля, че той всъщност изнесе много добра реч, много брилянтна реч. Мислех, че тази реч всъщност беше много добре приета.“