2 C
Пловдив
понеделник, февруари 17, 2025

Турция се бори с нарастващия проблем с фалшивия мед: Пазарът в Европа също е засегнат

Турция, която е вторият най-голям производител на мед в света след Китай, се изправя пред сериозна криза в своя меден сектор – нарастващо количество фалшив мед заплашва репутацията на страната като един от основните износители на качествен мед. Според данни на Deutshe Welle, в последните месеци в Турция са били конфискувани тонове фалшив мед, произведен чрез добавяне на захарни сиропи, изкуствени ароматизатори, глюкоза и други примеси. В резултат на това, Турция, която годишно произвежда 115 000 тона мед, се сблъсква със сериозни проблеми, свързани с качеството на своята продукция.

Фалшив мед в Турция: Размери на проблема

През септември в Анкара бяха открити 8150 тона захарни сиропи и 100 000 етикета за различни марки мед. Но въпреки усилията на турската полиция да се справи с този проблем, истинските мащаби на производството и разпространението на фалшив мед остават неясни. Според турското Министерство на земеделието, в страната има поне 43 производители на фалшив мед, като най-голямото концентриране на производства е в столицата, Анкара.

Пазарната стойност на конфискувания фалшив мед се оценява на около 25 милиона евро, като има доказателства, че част от този мед е стигнал и до големи супермаркети, което допълнително усложнява ситуацията.

Ниска цена, висока опасност

Една от основните причини за нарастващото производство на фалшив мед в Турция е икономическата ситуация в страната. При цена от около 1,60 евро за килограм, фалшивият мед е значително по-достъпен от истинския, чиято цена може да достигне 8 евро за килограм. В условията на висока инфлация и намаляваща покупателна способност, много потребители предпочитат фалшивия мед, който предлага по-евтин вариант на природния продукт.

Европа също страда от фалшив мед

Продукцията на фалшив мед в Турция не засяга само вътрешния пазар. Европейският пазар също е засегнат. През 2023 г. Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) установи, че 46% от изследваните проби на вносен мед са били фалшиви, като турският мед е бил в изключително лошо положение – 14 от 15 проби се оказали фалшиви. Това показва сериозния проблем с нелегалния внос и разпространението на фалшив мед в Европа, като някои от пробите са идвали от Турция.

Призиви за по-строг контрол и санкции

От бранша се тревожат, че фалшивият мед нанася сериозни щети върху имиджа на Турция като производител на качествен мед. Според Зия Шахин, председател на Централната асоциация на турските пчелари, проблемът е в липсата на регулация и контрол, което да ограничи нелоялните практики в сектора. „Не искаме Турция да бъде възприемана като рай за фалшив мед. Това е неприемливо“, заявява Шахин.

Призивите за държавна намеса и по-строги мерки срещу производителите на фалшив мед нарастват, като експерти настояват за продължаваща борба с този проблем, за да се запази доброто име на Турция като надежден производител на мед.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук