Учени от САЩ са открили нов начин, по който бактериите убиват конкурентите си в сложни микробни общности.
Постижението на изследователите от Университета на Индиана разкрива нови подходи за използването на вируси с цел унищожаване на вредни бактерии.
„От десетилетия е известно, че бактериите се конкурират помежду си, като синтезират антибиотици и ги отделят, за да убиват конкурентите си, да нахлуват в пространството им и да получават хранителни вещества“, пишат авторите на изследването в сп. „Нейчър майкробайолъджи“.
Учените са открили, че някои бактерии отделят молекули, които поразяват имунната система на конкурентите им, използвайки вече намиращи се наоколо вируси като свое предимство.
Бактериите непрекъснато еволюират, за да се предпазят от бактериофаги или вируси. Когато става въпрос за човешкото здраве, разбирането на начина, по който бактериите могат да бъдат заразени, е от решаващо значение, тъй като някои от тях са много важни за производството на храни и лекарства.
За целите на настоящото изследване учените са направили експеримент с две бактерии – Streptomyces sp и Bacillus subtilis. Тези бактерии са естествени конкуренти и се срещат често в почвата, информира БТА.
Изследователите са установили, че в затворена среда с бактериофаги Streptomyces sp отслабва имунния отговор на Bacillus subtilis, отделяйки специфично вещество и възпрепятствайки способността на конкурента си да се защити от атаките на заобикалящите го бактериофаги.
Според авторите на изследването подобно „колективно убийство“ на бактерии вероятно оформя микробиомите в нас и около нас.
Откритието може да бъде полезно в борбата с устойчивите на антибиотици инфекции, както и за по-доброто разбиране на взаимодействието между бактериите в микробиомите на човека и околната среда.