4 C
Пловдив
петък, февруари 7, 2025

Учителите получават с 30% по-ниски заплати от полицаите, въпреки по-високата си квалификация

Учителите в България продължават да настояват за по-високи заплати, като остават в протестна готовност. След предупрежденията за стачни действия, министърът на образованието Красимир Вълчев обеща увеличението да бъде по-високо от първоначално планираните 12,6%, достигайки 15% от 1 март.

„Ако това се случи, ще има догонващо увеличение на заплатите, което ще се изплати през април. Въпреки това, началната заплата на млад учител ще достигне около 1700 лв. чисти пари, което не е достатъчно, за да привлече младите към професията“, коментира д-р Юлиян Петров от Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той подчерта, че протестната готовност остава, тъй като държавният бюджет все още не е приет.

Проблемът със заплащането в образованието

Д-р Петров изрази изненадата си, че темата за учителските заплати е толкова обсъждана, при положение че в поне 10 други професии възнагражденията също се увеличават. „Учителите получават с 30% по-малко от полицаите, въпреки че последните често работят с по-ниска квалификация“, посочи той.

Според него обаче по-доброто заплащане само по себе си няма да гарантира по-високо качество на образованието. „Дори учителските заплати да достигнат 5000 лв., няма да видим автоматично подобрение. Нужно е да се направят още редица реформи, които да дадат на учителите по-добри условия за работа“, подчерта той.

Високите изисквания и ниската привлекателност на професията

Според д-р Петров привличането на младите хора към учителската професия е ключово, но за това трябва да се реформира и обучението във висшите учебни заведения. „Студентите с най-добри резултати трябва да бъдат мотивирани да стават учители, а университетите трябва да актуализират методите си на обучение, които са твърде остарели“, заяви той.

Дебат за задължителната матура по математика

Една от актуалните теми в образованието е въвеждането на задължителна матура по математика. Според д-р Петров това ще покаже тревожна картина за нивото на знанията на учениците. „Материалът по математика в българските училища често надвишава способностите на учениците. Вместо да залагаме на суха информация, трябва да се фокусираме върху изграждането на компетентности“, категоричен е той.

Синдикат „Образование“ е твърдо против задължителната матура по математика, смятайки, че тя ще натовари учениците допълнително, без да допринесе за реално повишаване на знанията им.

Учителите са претоварени и застрашени от бърнаут

Друг сериозен проблем, който беше засегнат, е високото натоварване на учителите. „В България учителите често работят по 54-55 часа седмично. Те, заедно с лекарите, са сред най-застрашените от професионално прегаряне“, посочи д-р Петров. Той подчерта, че учителите прекарват твърде много време в административна работа, което ги отклонява от основната им задача – преподаването.

Решение на този проблем според него може да бъде въвеждането на изкуствен интелект в образователната система, който да автоматизира част от бюрократичните процеси.

Нови мерки за сигурност в училищата

Обсъжда се и въвеждането на по-строг пропускателен режим в училищата, включително заключване на дворовете. „Проблемът е, че заедно с децата, които играят баскетбол, има и такива, които разпространяват наркотици“, предупреди д-р Петров.

Той подчерта, че сигурността в училищата трябва да бъде приоритет, но и че проблемите в системата са многопластови и изискват цялостен подход, а не само повишаване на заплатите.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук