Глобите по Закона за управление на отпадъците се увеличават двойно, става ясно от проектозакона, публикуван за обществено обсъждане. Причината за корекциите е, че санкциите не са актуализирани повече от десетилетие и в сегашния си размер не изпълняват превантивна функция.
Например: санкцията за изхвърляне на битови отпадъци на неразрешени места – като през балкона, в чужди контейнери или в съдове, различни от одобрените от общината – ще бъде между 600 и 2000 лева. Същата глоба ще се налага и при изхвърляне на смесен отпадък в контейнерите за разделно събиране.
Фермерите, които нерегламентирано изгарят или изхвърлят негодни продукти за растителна защита и/или опаковки от тях, ще бъдат санкционирани с между 300 и 1000 лв.
С новите текстове се въвежда и задължително разделно събиране на отпадъци от пепел и сажди, генерирани от домакинствата, както и от инсталации за топло- и електропроизводство на биомаса. Отговорността за организирането на тази дейност ще носят общините, които ще трябва да осигурят поне една площадка за безвъзмездно предаване на различни видове отпадъци – включително строителни и обемисти.
Основната цел е ограничаване на безконтролното замърсяване, особено в и около пътната инфраструктура. В тази връзка се въвежда и ново изискване: собствениците на пътища ще трябва да докладват веднъж годишно за замърсяванията с отпадъци, както и да изготвят график за тяхното почистване. Плановете ще се използват от контролните органи при проверките и прилагането на санкции.
Предвижда се още по-строг контрол при регистрацията на площадки за отпадъци – без предварителна проверка на обекта от страна на компетентните органи, няма да се издават разрешителни. Проверява се не само техническата обезпеченост, но и съответствието със законовите изисквания за дейността.