1 C
Пловдив
петък, февруари 21, 2025

Употребата на наркотици у нас е нараснала с 30% за последните пет години

Употребата на наркотици в България се е увеличила с 30% през последните пет години, а през 2024 г. са идентифицирани 36 нови вида наркотици. В същото време 93% от българите консумират алкохол. Това показва проучване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), представено по време на кръгла маса в Народното събрание. Събитието беше организирано от „Продължаваме промяната“ под патронажа на председателя на парламента доц. Наталия Киселова.

Данни за употребата на наркотици

Проучването показва, че все повече хора пробват наркотици поне веднъж в живота си. През 2005 г. този процент е бил 5,2%, през 2020 г. се е увеличил до 9,5%, а през 2024 г. достига почти 13% сред населението на възраст 15-64 г..

  • Канабисът остава най-често използваният наркотик, следван от амфетамини и екстази.
  • Употребата на хероин и кокаин остава сравнително ниска.
  • Основната причина за пробването на наркотици е любопитството (63%), следвано от удоволствието (35%) и скуката (21%).
  • 17% от анкетираните признават, че опитват наркотици „защото е модерно“.

Според проучването 17% от мъжете и 9% от жените са пробвали наркотични вещества поне веднъж в живота си. Обикновено младите хора около 16-годишна възраст започват с инхаланти и халюциногени, като дизайнерските наркотици най-често се разпространяват през приятели и дилъри, а не през интернет.

Алкохол и тютюнопушене

Според данните само 7% от населението са пълни въздържатели от алкохол, а 2/3 от българите са пили алкохол през последния месец. Притеснително висок е и делът на хората, които се напиват често.

  • 37% от населението пуши ежедневно.
  • 70% от пушачите никога не са правили опит да откажат цигарите.
  • Сред подрастващите 30% от учениците са пробвали цигари, а 40% са започнали между 14 и 15-годишна възраст.
  • 10% от учениците пушат електронни цигари, а 17% – наргилета.
  • Средната възраст за първата консумация на алкохол е 13 години.
  • 48% от непълнолетните употребяват алкохол, като над половината 15-16-годишни момчета са съобщили за поне един епизод на напиване през последния месец.

Нови видове наркотици

През 2024 г. са идентифицирани 36 нови вида наркотици, включително вейпове, прахчета, течности и хранителни продукти като бонбони и кексчета. За сравнение, през 2021 г. броят на новите наркотични вещества е бил 47.

„Тези данни показват, че сме изправени пред сериозна заплаха за здравето на нацията, което засяга дори националната сигурност“, заяви доц. Наталия Киселова. Тя подчерта, че употребата на алкохол и наркотици сред подрастващите създава дългосрочни здравословни и социални проблеми, които изискват спешни мерки.

Предложения за мерки

На кръглата маса се обсъдиха възможни решения за намаляване на търсенето и разпространението на наркотици, сред които:

  • Национална програма за здравословен начин на живот, която да обхваща правилно хранене, спорт и превенция на зависимости.
  • По-активно участие на граждански организации и вероизповедания в борбата с наркозависимостта.
  • По-голям фокус върху превенцията в образователната система.

„Всяка държава, която мисли за бъдещето си, трябва да се ангажира с намаляването на разпространението на психоактивни вещества“, заяви доц. Васил Пандов от ПП-ДБ, който беше модератор на дискусията.

Предстои ПП-ДБ да внесе предложение за създаване на временна парламентарна комисия за ограничаване на търсенето и разпространението на наркотици, подобно на вече предложената комисия за пътната безопасност.

Очаква се темата да бъде обсъдена и на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), свикан от президента Румен Радев.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук