Броят на сигналите за щети от кафява мечка върху селскостопански животни, пчелини и стопанства в Смолянско се е увеличил многократно през последните 15 години. Това стана ясно по време на дискусията „От конфликти към съвместно съществуване между хората и мечките“, проведена днес в Смолян и организирана от „Европа Директно“.
Според данни на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Смолян, през периода 2011–2018 г. са постъпвали средно между 40 и 60 сигнала годишно за щети от мечки на територията на област Смолян и общините Лъки, Ардино и Сатовча. От 2019 до 2021 г. броят им нараства до около 120 на година, а през 2022 г. сигналите надхвърлят 200. Рекордът е отчетен през 2023 г. – 235 доказани случая на щети от мечки.
През 2024 г. до момента са регистрирани 121 потвърдени щети от защитения хищник, като при 20 от сигналите причината не е установена.
Променя се и характерът на щетите – ако в периода 2008–2018 г. мечките са нападали предимно овце, през последните години се увеличават случаите на нападения над говеда. Щетите върху пчелини обаче намаляват, благодарение на все по-широкото използване на електропастири от страна на стопаните, съобщават от РИОСВ.
Дискусията в Смолян е част от проекта „Съвместно съществуване с мечките – опазването се нуждае от диалог“, чиято цел е да насърчи разбирателството между местните общности и природозащитните институции по темата за съжителството с дивата природа.