Въпреки ултиматума от американския президент Доналд Тръмп и нарастващите проблеми в икономиката, руският президент Владимир Путин няма намерение да се откаже от целите си в Украйна. В анализ за изданието Foreign Affairs, експертите Майкъл Кимидж и Мария Липман твърдят, че в най-лошия за него сценарий, той ще прибегне до принудителна мобилизация, но няма да спре да се бори.
Путин и вътрешната стабилност
Авторите отбелязват, че през 25-те години на управлението си Путин е успял да постигне „успокояваща предвидимост“ в Русия, където липсва сериозна политическа опозиция или публична критика към Кремъл. Според тях, репресиите са насочени само към онези, които открито се противопоставят на властта, докато на останалата част от населението се позволява да се занимава със своите дела.
Готовност да рискува всичко
Пълномащабното нахлуване в Украйна е било замислено като „малка победоносна война“, която само е трябвало да засили влиянието на Русия в света. След повече от три години обаче, войната само отслабва Русия, без да ѝ носи никаква полза.
Въпреки това, анализаторите са категорични, че дори нарастващият натиск няма да принуди Путин да приеме провал. Те смятат, че той ще рискува вътрешния баланс в Русия, за да започне масова мобилизация.
Ситуацията в Украйна и икономическата криза
Според статията, ситуацията за Украйна все още не изглежда катастрофална. Отбелязва се, че завзетите от Русия територии не са стратегически необходими за оцеляването на украинската държава, а всички големи градове са извън обсега на руската армия. Междувременно в самата Русия вече се усеща истинска икономическа криза, която се признава и в Кремъл.
Авторите са уверени, че Путин все още разполага с инструменти за продължаване на войната, които досега предпочиташе да не използва. Сред тях е и „брутална“ мобилизация с тежки наказания за онези, които не желаят да служат. Според тях, всяко споразумение, което оставя Украйна извън руски контрол, би било равносилно на поражение за Путин – резултат, който той никога няма да приеме.