4 C
Пловдив
понеделник, февруари 10, 2025

Вейп продукти: Регулация или забрана?

Две основни категории

Вейп продуктите се предлагат в десетки разновидности, но основно се делят на две групи – еднократни и многократни. Докато в Лондон, Париж и Брюксел скоро няма да видите тийнейджъри с еднократни вейпове, защото тези държави ги забраняват и прилагат строг контрол, в България неспособността на държавата да се справи с продажбата на тези устройства на деца през интернет доведе до крайно предложение – да се забрани всичко.

Световните тенденции

През юни 2025 г. Обединеното кралство ще забрани продажбата на еднократни вейпове. Франция предстои да гласува подобна забрана, а Белгия вече стана първата страна в ЕС, която официално въведе такава през януари 2025 г.

Мотивите зад тези забрани включват загрижеността за здравето на младите и борбата с пластмасовите отпадъци. Но историята ни учи, че забраните често водят до неочаквани последици. В Белгия например вече се появиха забранени вейпове с надписи на нидерландски, което подсказва, че продуктите навлизат нелегално от съседни държави.

Двойствен подход към вейпинга

Докато някои страни въвеждат забрани, други като Обединеното кралство, САЩ, Канада, Нова Зеландия и Швеция активно насърчават вейпинга като по-малко вредна алтернатива на традиционните цигари. Според експерти предложената в България забрана може да доведе до обратен ефект, връщайки настоящите потребители на електронни цигари обратно към традиционното пушене – което изостря рисковете за общественото здраве.

Легално продаваните вейпове в търговската мрежа преминават строг контрол – регистрирани са и подлежат на регулации за съставки и етикетиране. Именно тези устройства помагат на пушачите да намалят вредите от никотиновата зависимост.

„Сухият режим“ и неговите уроци

Историята помни подобни забрани. През 1920 г. САЩ забраниха алкохола, вярвайки, че това ще създаде по-здраво и морално общество. Резултатът? Черният пазар процъфтя, управляван от гангстери като Ал Капоне, а нелегалният алкохол наводни страната.

Днес Европа и някои щати в САЩ вървят по същия път, но този път става дума за вейповете. Д-р Колин Менделсън, експерт по обществено здраве, отбелязва, че забранителните подходи могат да доведат до засилен черен пазар и завръщане към цигарите, което всъщност ще влоши общественото здраве.

Черният пазар винаги намира път

Австралия наложи едни от най-строгите регулации – продажбата на вейпове е позволена само с рецепта. Какъв беше резултатът? Огромен скок в нелегалния внос от Китай и Югоизточна Азия. Хората, включително тийнейджърите, които преди купуваха регулирани вейпове от магазини, сега се снабдяват с неясни продукти от социалните мрежи и интернет.

Продуктите на черния пазар често не отговарят на никакви стандарти за безопасност. В някои случаи съдържат опасни упояващи вещества, водещи до сериозни здравословни проблеми. Подобни случаи вече се забелязват и в България.

И обратно към цигарите?

Най-голямото противоречие на тези забрани е, че те могат да върнат бившите пушачи обратно към традиционните цигари. Великобритания насърчава пушачите да преминат към вейпове като част от стратегията за намаляване на вредите. Но ако вейповете изчезнат, каква алтернатива остава? Старите, добре познати цигари, които все още са легални.

В САЩ, където щати като Масачузетс и Калифорния вече забраниха ароматизираните вейпове, данните показват тревожна тенденция: младежите се връщат към традиционните цигари. Според проучване на JAMA Pediatrics, в щати със строги забрани върху вейповете се наблюдава 15% ръст в продажбите на цигари сред младежите.

Какъв е изходът?

Вместо да се повтарят грешките от „сухия режим“, експертите препоръчват по-разумен подход – засилени регулации, но не и забрана.

Примери за алтернативни решения:

  • Нова Зеландия – ограничение на продажбата на вейпове в близост до училища и стандарти за съдържанието на никотин.
  • Обединеното кралство – обсъждане на екологични такси вместо пълна забрана.
  • Канада – строг контрол върху рекламата, задължително ясно етикетиране и здравни предупреждения.

А България?

Българското законодателство вече има разпоредби срещу продажбата и рекламирането на вейпове в интернет, както и забрана за продажба на непълнолетни. Въпросът е как ще помогне пълната забрана?

Историята ни учи, че когато една търсена стока изчезне от пазара, тя не изчезва напълно – просто преминава в ръцете на нелегални продавачи. Ако държавата не засили контрола върху спазването на действащите закони, скоро може да се изправи пред нова криза: разширен черен пазар и завръщане на младите хора към традиционните цигари.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук