22 C
Пловдив
петък, май 9, 2025

Вейповете увреждат артериите за 5 минути – ефект като от цигара

Тютюнопушенето е световна здравна криза, с последици далеч над избора на отделния пушач. То засяга и милиони невинни хора — включително деца. Над 1,3 милиарда души по света са активни пушачи, а според Световната здравна организация (СЗО) всяка година тютюнът отнема живота на около 8 милиона души. От тях 1,2 милиона загиват не защото пушат, а защото са били изложени на тютюнев дим — у дома или на работното място.

Пасивното пушене засяга и най-уязвимите — децата. Около 700 милиона деца в световен мащаб живеят в среда с тютюнев дим, а над 166 000 от тях умират всяка година от последиците. Изследвания показват, че едно дете, чиито родители пушат, поема никотин, равняващ се на изпушването на 60 до 150 цигари годишно.

Въпреки мащабните щети за здравето, парадоксът е, че тютюневата индустрия харчи близо 8 милиарда долара годишно за реклами, насочени основно към младежи и деца в социалните мрежи. Тези реклами са гледани над 25 милиарда пъти.

България — лидер по тютюнопушене в ЕС

По данни на Евростат, България е страната с най-висок дял пушачи в Европейския съюз — 29% от населението. За сравнение, средната стойност за ЕС е 18,4%. Според изследване на Националния център по обществено здраве от 2021 г., близо 40% от пълнолетните българи пушат. Над 40% от жените и мъжете използват и бездимни електронни устройства.

Особено тревожна е тенденцията сред младите хора. Все повече тийнейджъри на възраст между 14 и 19 години използват вейпове — електронни устройства, които загряват течност с аромати, никотин и други добавки.

Какво съдържа вейпът?

Вейпът е електронно устройство с нагряващ механизъм и течен пълнител. При изпарение течността образува аерозол, който се вдишва. Основните съставки на течността — пропиленгликол и растителен глицерин — при нагряване се разпадат до силно токсични вещества като акролеин (вреден за дихателната система) и формалдехид (неблагоприятен за мозъка). Някои пълнители съдържат и никотин, други — ароматизатори, а в последно време се открива и синтетичният психоактивен хексахидроканабинол, свързан със смъртта на 14-годишно дете в България.

Лабораторни изследвания в Йелския университет в САЩ показват, че добавката ванилин води до отделянето на токсични ацетали, които увреждат вътрешната обвивка на кръвоносните съдове, подобно на ефектите при диабет и високо кръвно налягане. Експерименти с плъхове показват, че само 60 минути инхалация с вейп може да причини разкъсване на белодробни алвеоли и образуване на емфизем. Само пет минути експозиция на пара от електронна цигара може да доведе до свиване на кръвоносните съдове с до 67% — същия ефект като при обикновени цигари.

Случай от практиката: емфизем на 31 години

В практиката ми като специалист по белодробни заболявания вече виждам последствията. Млад мъж на 31 години, започнал да пуши още на 14, преживява пневмоторакс (навлизане на въздух в плевралната кухина), вследствие на емфизем, за който се налага оперативно лечение. Пушенето на обикновени цигари е последвано от наргиле, а през последните две години — и от вейп. Днес този пациент има показатели, типични за хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Няма безопасна цигара — нито за възрастни, нито за деца

Важно е ясно да заявим: не съществува устройство, което да може предварително да определи колко чувствителен е даден организъм към токсичните вещества, отделяни при пушене — било то от цигара, електронно устройство или наргиле.

Затова обществото ни трябва да подкрепи инициативата за създаване на поколение без тютюн. За първи път тази идея беше реализирана в САЩ — през 2021 г. Висшият съдебен съвет в Бруклин, Масачузетс, забрани продажбата на тютюневи изделия, включително електронни цигари, на всички родени след 2000 година. Великобритания също направи историческа стъпка, като забрани продажбата на цигари на всеки, роден след 2009 г.

В Европа стартира и инициативата „Европа без тютюн“, придружена от петиция в подкрепа на забраната. Това предизвика контраофанзива от страна на тютюневата индустрия, която залива пазара с нови устройства. Последиците вече се усещат и в България — смъртни случаи, припадъци, гърчове при деца, употребили вейпове.

Време е за решителна промяна

Нека кажем категорично „стоп“. Първата крачка е да променим общественото отношение към пушенето. Както сподели моя пациентка, стюардеса, която след пътуване до Канада реши да се откаже от цигарите — просто защото строгият поглед на възрастна канадка на летището я накара да се срамува.

Родителите и учителите трябва да са пример. А политиците — да проявят воля. Нужна е цялостна забрана на електронните устройства за пушене в защита на здравето на децата ни.

Националната асоциация за профилактика на белодробните болести, заедно с Института по здравно образование, за поредна година стартира кампания в рамките на Световния ден без тютюнопушене. До 31 май ще се провеждат безплатни прегледи на активни и пасивни пушачи в София, Бургас, Пловдив и Благоевград. Подробна информация за включване в прегледите е достъпна на уебсайта на Института по здравно образование.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук