Познато още като гергьовденче, превара или вероника, великденчето (Veronica officinalis) е многогодишно тревисто растение, което обича влажните планински райони и се среща на височина до 2000 метра над морското равнище. То се отличава с пълзящи стъбла и нежни цветове, а лечебните му свойства го правят ценна билка в народната и съвременната фитотерапия.
Лечебни свойства и приложения
Великденчето притежава редица полезни действия: апетитовъзбуждащо, противовъзпалително, антисептично, диуретично и противокашлично. Билката намира приложение при:
-
заболявания на дихателната система (бронхит, астма, трахеобронхит),
-
кожни проблеми и рани,
-
вътрешни кръвоизливи,
-
инфекции на пикочните пътища и затруднено уриниране,
-
бъбречни и чернодробно-жлъчни нарушения,
-
високо кръвно налягане, подагра и умствена умора.
Сокът от пресния стрък е особено полезен при хронични кожни състояния, като екземи – облекчава възпалението и сърбежа. Препоръчва се прилагане 2–3 пъти дневно за няколко седмици.
Билката е ефикасна и при психически натоварване – действа успокояващо при неврози, стрес и напрежение. Чаша чай от великденче вечер подпомага съня, подобрява концентрацията и се препоръчва на хора, работещи с умствен труд.
Химичен състав
Великденчето съдържа богат набор от активни съединения: иридоидни гликозиди (аукубин, вероникозид), флавоноиди, фенолни киселини, сапонини, дъбилни вещества, стероли, смоли, манитол, захари, витамин С, каротен и етерично масло.
Събиране и съхранение
Използва се надземната част на растението – стръковете, които се берат по време на цъфтежа (май–юни). Събирането трябва да се извършва в слънчев ден, след като росата се е вдигнала. Билката се почиства от примеси и се суши на сянка в добре проветрени помещения. При по-големи количества може да се подсуши на слънце за кратко, след което се доизсушава на сянка. Важно е да се пази от влага, тъй като това влошава качествата ѝ.