5 C
Пловдив
неделя, април 6, 2025

Витамин D: Защо е толкова важен за здравето и как да разпознаем дефицита му

Витамин D е жизненоважно съединение за правилното функциониране на целия организъм. Той участва в редица метаболитни процеси, има силно противовъзпалително и антиоксидантно действие и оказва положително влияние върху мозъчната дейност.

Д-р Корнел Бротак, специалист по медицинска рехабилитация с опит в алтернативната и регенеративната медицина, разказва пред Digi24 за ползите от витамин D, признаците на неговия дефицит и как да поддържаме здравословни нива.

Какво представлява витамин D?

Витамин D е мастноразтворим витамин, известен още като калциферол. Терминът обединява няколко форми, от които най-значими за човешкия организъм са витамин D2 (ергокалциферол) – извлечен от растения, и витамин D3 (холекалциферол) – получаван от животински продукти, добавки и чрез синтез в кожата под въздействието на слънчева светлина.

Основни функции на витамин D

Най-съществената роля на витамин D е поддържането на нормални нива на калций и фосфор в кръвта. Той спомага за здравината на костите и зъбите, като улеснява усвояването на калция в червата.

„При дефицит е важно добавките с витамин D да се комбинират с магнезий и витамин K2 (форми MK-7 и MK-4), за да се избегне отлагането на калциеви плаки (атероми) в артериите“, обяснява д-р Бротак.

Кога е най-рисков недостигът?

През лятото, при достатъчно излагане на слънце, нуждата от добавки е по-ниска. През зимата, както и при хроничен стрес и повишени нива на кортизол, усвояването на витамин D се затруднява, което може да наложи прием на добавки.

Признаци на дефицит

Дефицитът на витамин D може да се прояви чрез:

  • чести настинки и инфекции

  • обща отпадналост и умора

  • болки в мускулите и костите

  • слабост и нестабилност

  • колебания в теглото

При хора с хронични или автоимунни заболявания (напр. целиакия, болест на Крон, бъбречна или чернодробна недостатъчност) дефицитът може да бъде по-сериозен, тъй като тялото има затруднения с усвояването на витамина. В някои случаи се налага инжекционно приложение под лекарско наблюдение.

Как се приема витамин D?

Приемът може да бъде перорален или интравенозен. „Най-ефективна е липозомалната форма на витамин D – тя се усвоява по-добре, тъй като е капсулирана в липозоми, които имитират клетъчната мембрана“, уточнява д-р Бротак.

Препоръчителният дневен прием варира според възрастта и сезона – от 600 до 1000 IU (международни единици). Индивидуалната дозировка трябва да се определя от медицински специалист.

Богати на витамин D храни

Освен от слънцето и хранителни добавки, витамин D може да се набавя и чрез храна. Сред най-богатите на него източници са:

  • мазни риби (сьомга, скумрия, риба тон, сардини)

  • млечни продукти (мляко, кисело мляко)

  • яйчен жълтък

  • обогатени храни и напитки

  • някои видове гъби и портокали

Какви са нормалните стойности?

Нормалните нива на витамин D в кръвта са между 20 и 50 ng/ml. Под 20 ng/ml се приема за дефицит, който трябва да бъде коригиран.

„Препоръчвам пациентите да изследват нивата си на витамин D поне на всеки четири месеца – така могат да следят състоянието си и да реагират навреме“, съветва д-р Бротак.

Важно: Тази статия има информационен характер и не замества консултацията с медицински специалист. За всякакви решения, свързани със здравето, се обърнете към квалифицирано лице.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук