В началото на седмицата китайската компания DeepSeek (Дийп Сийк) представи модел, за който твърди, че се равнява и дори превъзхожда най-модерните чатботове. За разлика от тях обаче използва много по-малък технически и енергиен потенциал. Това означава в пъти по-малко разходи и преобръщане на развитието на индустрията в САЩ, Европа и света.
Борсите реагираха светкавично, а няколко часа по-късно започна изтриване на стотици милиарди от пазарната оценка на големи американски технологични компании. До понеделник вечерта общите борсови загуби надхвърлиха един трилион долара.
Според Би Би Си съобщените разходи за разработването на DeepSeek от само 6 милиона долара, променят визията на мнозина за това какви средства са нужни за работа в ерата на изкуствения интелект. За сравнение, само за миналата година големите американски компании са инвестирали в изкуствен интелект инфраструктура над 180 милиарда долара.
„Тези 6 милиона всъщност са за едно обучение на този модел. Но за да стигнеш до това едно обучение, ти трябва да правиш десетки, може би стотици такива обучения. Освен това имаш разходи на събиране на данни, разходи за заплати и експерименти. Само компютрите, които използват, са между 50 и 100 милиона. Тоест говорим за огромни разходи, 6 милиона долара със сигурност не е това, което е струвало“, обясни в предаването „120 минути“ по Б ТВ проф. Мартин Вечев, един от водещите учени в сферата на изкуствения интелект.
По думите му DeepSeek от доста време разработват модели и това е трета версия, така че става въпрос за стотици милиони.
„Смятам, че с времето достъпът до изкуствения интелект ще се демократизира. Всички държави ще имат достъп, те се конкурират. Европа също има компании, които пускат модели. В момента има над 700 000 такива модела, DeepSeek е един от тях“, коментира Вечев.