Възрастовата граница на хората с просрочени задължения у нас става все по-ниска, като масово това са лица под 30-годишна възраст, а често и под 25 г. Това сочат данните на Асоциацията за управление на вземания (АУВ), представени от председателя на асоциацията Лилия Димитрова.
По думите й въпреки че не бива да се генерализира, тъй като всяка една лична ситуация е различна, хората под 30-годишна възраст задлъжняват все повече, като обяснение може да се търси в реализирането на по-импулсивни и инцидентни покупки от тази възрастова група хора. Когато обаче тези лица имат няколко паралелни кредита и останат без работа, често изпадат в ситуация да не могат да погасяват заемите си, казва Димитрова, цитирана от БТА.
Изменя се и друга характеристика в профила на длъжника, като той вече не е от малък областен град, а от големи градове като София, Пловдив, Варна и Бургас, което се дължи на миграцията към по-големите населени места.
Средният размер на продадените потребителски кредити за цялата 2024 година възлиза на 909 лева, като намалява спрямо предходната 2023 година, когато средният размер е достигал 1324 лева.
Според данните на АУВ, причината за понижението в средния размер на необслужвания кредит се крие в това, че в просрочие изпадат предимно потребителски необезпечени кредити, които са с малка дължима сума.