Жътвата на есенниците в България върви към своя успешен край. По данни на заместник-министъра на земеделието и храните, Янислав Янчев, близо 80% от пшеницата вече е прибрана, като добивът достига почти 5.8 милиона тона. Прибрани са и над 1 милион тона ечемик, както и между 25 000 и 30 000 тона рапица. Янчев подчерта, че качеството на есенниците е било добро и много добро, а прибраната продукция също е с високо качество. Тези резултати бяха представени по време на традиционния Ден на полето край Балчик, организиран от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Сушата поразява царевицата и слънчогледа
За съжаление, картината при пролетните култури – царевица и слънчоглед, е коренно различна. Рязкото и продължително засушаване през последните месеци се оказва фатално за очакваните добиви. Зам.-министър Янчев прогнозира, че част от стопаните може дори да не успеят да получат продукция. Докато слънчогледът все още се справя, щетите при царевицата са значителни, тъй като тя е най-чувствителна към почвената влага. Вече има подадени заявления от производители за пропаднали площи.
Янчев подчерта, че макар през този месец да са били изплатени средствата за пропадналите площи от миналата година, пълната картина на щетите тепърва предстои да бъде обследвана. Той призова земеделските производители да бъдат по-иновативни на фона на неблагоприятните климатични условия. „Вече втора поредна година, заради климатичните условия, реколтата при пролетните култури не е добра. Те не могат да разчитат само на държавата – чрез преките помощи, и кризисния фонд на Европейския съюз. При трайното засушаване всеки сам трябва да прецени как това ще повлияе на бизнеса му“, обясни той.
Бъдещето е в поливното земеделие и нови технологии
Според Янчев, спасението за земеделците е в ориентирането към други култури и във възстановяването на поливното земеделие и неговата инфраструктура. Той съобщи, че от Министерството на околната среда и водите вече има уверение за облекчаване на режима на водоползване, тъй като част от процедурите продължават години наред.
„Чрез Стратегическия план за развитие на земеделието ще се опитаме да направим комплекс от мерки, които да стимулират земеделските стопани да инвестират в напояване. Има нови технологии и методи, науката се развива, трябва да се използват“, призова заместник-министърът, подчертавайки необходимостта от модернизация и адаптация към променящите се климатични условия.