24 C
Пловдив
събота, май 3, 2025

Южното Черноморие се готви за летния сезон: Повече лекари и по-достъпни медицински услуги, но спешната помощ остава слабото звено

С началото на летния туристически сезон по Южното Черноморие местните общини правят усилия да подобрят здравната инфраструктура: медицинските кабинети ще работят с удължено работно време, броят на лекарите се увеличава, а цените на прегледите ще останат социално поносими. Въпреки това, спешната помощ продължава да бъде сериозно предизвикателство.

Царево с нов медицински център

Д-р Рафаил Елевтеров, с дългогодишна практика в бургаската болница и родом от Царево, ще ръководи новия Общински медицински център в морския град. Очаква се той да започне работа в близките дни.

„Много от лекарите, които ще работят при нас, имат имоти в района или са млади специалисти, търсещи развитие. За тях няма географски ограничения – истински ‘лекари без граници’“, сподели д-р Елевтеров пред bTV.

Кметът на Царево Марин Киров увери, че туристите няма да срещнат затруднения при търсене на медицинска помощ: „Ще има джипита, стоматолози, модерна лаборатория, рентген и специалисти като кардиолог, невролог и ендокринолог.“

Услуги на достъпни цени

В Приморско също са предприети стъпки за осигуряване на качествена медицинска грижа. „Стремим се да поддържаме ниски, социално поносими цени. Засега не се предвижда увеличение, а ако се наложи, то ще бъде минимално“, заяви Валентин Николов, управител на местния медицински център.

Слабости в системата на спешната помощ

Въпреки усилията, туристите изпитват трудности при нужда от спешна медицинска намеса. Нели Дремсизова, която има имот в Лозенец, разказва за своя горчив опит: „Дъщеря ми се почувства много зле. Извикахме линейка, която дойде, но отказа да я транспортира до Бургас, тъй като имало по-спешни случаи – удавници и катастрофи. Наложи се да хванем такси до болницата.“

От Министерството на здравеопазването съобщиха, че по крайбрежието работят 27 спешни екипа – стационарни и мобилни. Допълнителен капацитет осигурява и новият въздушен център със спасителен хеликоптер, базиран в Сливен, който покрива и Черноморието.

Въпреки това условията за работа остават тежки. „Старата ни линейка течеше върху нас, а сега новата тече върху пациента. Правим каквото можем за хората, но при сегашното заплащане е трудно – шофьорите взимат по около 1000 лева“, разказа Детелина Димитрова, лекарски асистент в спешния екип на Приморско.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук