Заможни граждани масово заемат общински жилища, като плащат символични наеми и остават там с години, въпреки че тези апартаменти са предназначени за бедни, болни и социално уязвими хора. Това установи проверка на „Телеграф“, която разкри сериозни злоупотреби в управлението на общинския жилищен фонд, особено в София и големите градове.
По неофициални данни, в около половината от социалните апартаменти живеят хора с високи доходи. Кметът на район „Красно село“ Цвета Николаева посочи фрапиращ пример – лице с 50 хиляди лева бонус и 150 хиляди лева годишна заплата, което обитава общинско жилище.
Абсурди и изкривени практики
Сред абсурдните случаи е и старша медицинска сестра в частна болница, която плаща между 80 и 100 лева на месец за наем. От отдаваните 218 общински жилища в района, шест са негодни за живеене. Най-честите нарушения са свързани с укриване или фалшифициране на доходи. „Наемателите отказват да декларират реалните си доходи, затова ние изискваме информация по официален ред“, коментира Николаева. Някои от тях заявяват нереално ниски доходи, но настояват да закупят жилището, в което живеят от шест години. Има и случаи, в които хора подават документи за покупка на жилища, въпреки че отдавна нямат законово основание да ги обитават.
Към момента в „Красно село“ има 52 картотекирани нуждаещи се, които не могат да бъдат настанени заради настоящи некоректни наематели. Изваждането на такива лица се случва единствено по съдебен път, а делата продължават между три и четири години. До момента районът е успял да освободи едва три апартамента. В един от тях – с площ 140 кв. м – живее възрастна жена, която отказва да допусне настаняване на други нуждаещи се.
Парадокси и нова наредба
Друг показателен пример е петчленно семейство, в което синът е IT специалист със заплата от 5000 лв., но благодарение на кандидатствалата в миналото майка, всички живеят на минимален наем.
Арх. Росица Николова – зам.-председател на Комисията по устройство на територията и жилищната политика към СОС, съобщава, че в София има около 7000 общински жилища. Някои от тях са в изключително лошо състояние – с падащи тавани и липса на елементарни хигиенни условия – но формално остават в жилищния фонд. Същевременно хиляди кандидати чакат с години за подслон. Мнозина се местят в други райони, надявайки се да получат шанс за настаняване.
Новата общинска наредба предвижда два типа наеми – нормиран за хора с ниски доходи (до 5 години престой) и пазарен за хора с по-високи доходи (до 7 години престой). За последната категория се предвижда настаняване само в нови жилища, построени след 2015 г., чрез публичен търг. Ще се изисква и депозит, равен на един месечен наем, който се възстановява при липса на щети.
Общината въвежда и подкрепа за млади семейства – кандидати на възраст между 18 и 30 години ще могат да се възползват от облекчения.
Продажби с контрол и местни практики
Слага се край и на безконтролната продажба на жилища – апартаментите ще се продават само чрез търг. Ако дадено жилище не е отдадено под наем повече от 10 години и се руши, ще се търсят нови собственици чрез конкурсна процедура. Настанените по старата наредба ще имат двегодишен срок да закупят обитаваните от тях имоти.
В Благоевград близо 40% от общинските жилища са построени след 2008 г., но много от тях са амортизирани. От 589 апартамента, седем са негодни за обитаване. В момента 77 семейства са включени в списъка на нуждаещи се. Основният наем е фиксиран – 1 лв. на кв. м.
В Русе местният парламент одобри продажбата на 133 общински жилища, след като през 2021 г. беше отменен старият меморандум, забраняващ това заради злоупотреби. Постъпленията от продажбите ще бъдат вложени в ремонти и нови придобивки за социалния жилищен фонд.
Огромно търсене във Варна
Във Варна проблемът се задълбочава с всяка година. Над 1000 души чакат за настаняване само в квартал „Младост“, докато общият брой на наличните жилища в целия град е под 1000. Най-много се намират във „Владиславово“, а най-малко – в „Аспарухово“.
Въпреки че десетки семейства полагат усилия да поддържат жилищата и желаят да ги закупят, продажбата на общински апартаменти във Варна е замразена вече почти десетилетие поради съмнения за злоупотреби.