38 C
Пловдив
понеделник, юли 21, 2025

Заплаха от инфекции с бактерии по турските плажове

С повишаването на температурата на морската вода се увеличава и рискът от инфекции. Експерти предупреждават за разпространението на бактериите от вида вибрио, които могат да причинят фатални инфекции, ако попаднат в тялото през открити рани. Според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) тези бактерии, които доскоро се срещаха само в Балтийско море, вече се откриват и в Северно море, както и в други затворени водни басейни.

Д-р Угур Аферин, специалист по урология от Истанбул, потвърждава, че опасността е валидна и за Средиземноморието. Скорошни проучвания са открили ДНК на бактерии като Vibrio parahaemolyticus и Vibrio vulnificus по крайбрежията на Мраморно, Егейско и Средиземно море. Д-р Аферин съветва хората да бъдат особено внимателни при контакт с морската вода през летните месеци.

Как се предават бактериите?

  • През отворени рани: Най-големият риск идва от контакт на открити рани с морската вода. Видове като Vibrio vulnificus могат да причинят тежки тъканни инфекции, а в редки случаи и животозастрашаващ некротизиращ фасциит, известен още като „месоядни бактерии“.
  • Чрез консумация на храна: Бактерията Vibrio parahaemolyticus може да се предаде при консумация на сурови морски дарове, особено миди и стриди. Тя причинява симптоми като коремна болка, повръщане, диария и треска. При хора с отслабена имунна система може да доведе до сепсис.
  • Чрез поглъщане на вода: Поглъщането на замърсена морска вода може да доведе до холера, която причинява тежка диария и дехидратация.

Допълнителни рискове от летния сезон

  • Инфекции на пикочните пътища: Д-р Аферин предупреждава, че продължителното носене на мокър бански костюм след плуване може да доведе до урологични инфекции, особено при жените. Влажната и топла среда е благоприятна за размножаването на бактерии като E. coli.
  • Опасности в басейните: Басейните също крият риск от инфекции с бактерии като ротавирус, хепатит А, салмонела и шигелоза. Експертите съветват хората с диария, повръщане или открити рани да не използват басейни, за да не застрашават здравето на останалите.
  • Бебета и малки деца: Специалистите препоръчват да не се води дете на море преди 4-месечна възраст и на басейн преди 6-месечна, тъй като при тях може да се получи сериозна дехидратация и загуба на топлина.

Как да се предпазим?

  • Вземайте душ веднага след като излезете от морето или басейна.
  • Сменяйте мокрия бански костюм със сух, веднага щом излезете от водата.
  • Покрийте всички отворени рани с водоустойчива превръзка, преди да влезете в морето или басейна.
  • Избягвайте консумацията на сурови морски дарове.
pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук