Масовият ръст на възнагражденията в ИТ сектора в България вече е в миналото. Очакванията за 2025 г. са по-скоро за затвърждаване на тенденциите от 2024 г., като увеличенията ще зависят все повече от индивидуалните качества и приноса на служителите. Това сочат анализите на платформата за ИТ обяви DEV.BG, базирани на експертни прогнози.
Очаквания за умерен и неравномерен ръст
Според Венцислав Топузов от „РОИТИ“ (ROITI) ръстът на заплатите в сектора ще бъде умерен и разпределен неравномерно между различните роли. Камен Бочев от „Скилуърк“ (Skillwork) също прогнозира стабилни нива на заплащането, като посочва, че от една страна някои компании ще продължат да освобождават служители, а от друга – бизнесът ще намали темпа на наемане на нови кадри. Това ще ограничи динамиката в заплатите и ще задържи нивата им от 2024 г.
Индивидуален подход и задържане на кадрите
Яна Папардова от „Шварц АйТи“ (Schwarz IT) очаква, че компаниите ще запазят бюджетите си за увеличения, но ще залагат все повече на индивидуални политики. Според нея инвестициите в задържането на опитните специалисти ще се увеличат, но масовите увеличения ще останат в историята. Това ще доведе до замразяване на условията за много служители, а възнагражденията на младшите (junior) специалисти вероятно ще бъдат по-ниски, за да се компенсират разходите за водещите роли.
Най-високоплатените специалисти през 2024 г.
Данните от „Джоб Борд“ на DEV.BG показват, че през 2023 г. най-високоплатени са били Senior DevOps специалистите с максимална медианна нетна заплата от 13 000 лв. През 2024 г. обаче тази тенденция се променя – специалистите с над 5 години опит в ML/AI/Data Modelling излизат начело със заплати до 15 000 лв., докато горната медианна граница при DevOps спада до 12 000 лв.
ИТ секторът в България навлиза в период на стабилизация, при който заплатите ще зависят все повече от индивидуалния принос на служителите. Компаниите ще се съсредоточат върху задържането на ключови кадри, а новите попълнения ще бъдат подложени на по-стриктна политика за възнаграждения. Въпреки че масовите увеличения приключиха, професионалистите с висока квалификация и специфични умения все още ще могат да се възползват от конкурентно заплащане.