Въпросът за това при какви условия една жена готви за мъжа си без оплакване и с удоволствие, е по-сложен, отколкото изглежда на пръв поглед. Традициите на нашите баби и майки повеляват да глезим любимия човек с домашно приготвена храна: „Запомни, скъпи: първо, второ и компот!“ Но някои съвременни дами не желаят да прекарват всеки ден пред печката, питайки се: „Защо, ако можем да обядваме в заведение?“ Други пък стигат до по-радикалния въпрос: „Защо съвременните мъже смятат, че сме длъжни да ги храним?“ Нека разгледаме някои от популярните мнения на нашите читатели, като някои от позициите са доста смели!
Разделение на отговорностите: Ключът е в диалога
Добра работна стратегия е разделянето на отговорностите въз основа на приноса на всеки партньор. Основното е да умеете да говорите и да преговаряте. Ако мъж „дърпа одеялото върху себе си“, той може да стигне до крайност: „Тя не ми готви? Няма да живея с нея!“ Но и жените имат своите радикални позиции: „По принцип няма да се занимавам с домакинска работа. Нека ме обича такъв, какъвто съм!“
Някои дами са готови да готвят при определени условия: „Готова съм да готвя за моя партньор, когато се прибере уморен от работа. Или когато лежи болен с треска. Без повече приказки, аз ще се погрижа за любимия човек и, разбира се, ще го нахраня с вкусна храна. Но през почивните дни нека сам вземе черпака и ме зарадва с нещо вкусно!“
Други намират баланс: „Обичам да готвя, наслаждавам се на самия процес. Обичам, когато мъжът ми го вкуси. Но мразя да се занимавам с мръсни чинии. Затова със съпруга ми разпределихме отговорностите така: аз готвя, той мие чиниите и чисти печката. И всички са щастливи!“
Прагматичен подход: „Аз за теб, ти за мен“
Не всички съвременни жени одобряват съдбата да бъдат единствени пазителки на огнището, но в някои ситуации са готови да отстъпят от принципите си. „Според мен всичко е много просто и очевидно. Ако една жена не работи и се грижи за децата и домакинската работа, тогава изхранването на семейството пада върху нейните плещи. Ако и двете работят, всички домакински задължения трябва да бъдат разделени по равно, включително готвенето.“
Има и по-конкретни условия: „Ще готвя редовно само в един случай: ако мъж купи на семейството ни къща или апартамент. Нещо повече: ако ни осигури ток, вода, газ, сметоизвозване и канализация. Направен добър ремонт на кухнята, платени кухненски уреди и съдове. Той също така редовно дава пари за хранителни стоки и за апетита на жена си.“
„Няма начин за света!“: Когато готвенето е табу
Случват се и ситуации, в които жената просто не готви. „В моето семейство жена никога не е имала задача да готви нещо по-сложно от бъркани яйца. Дядо ми, баща ми и дори вторият ми баща винаги ни глезеха с деликатеси. Те изпекоха агнешко бутче и приготвиха афганистански пилаф направо на огъня. Да не говорим за шишчетата! Те пекоха баници и правеха сладкиши. Затова ми е странно, когато възрастен мъж хленчи, че никой не може да му стопли елдата и кюфтетата. Това са глупости!“
Има и истории, които звучат като анекдоти, но се случват постоянно: „Преди да се оженя, обичах кулинарните експерименти. После – все едно някой ми отряза ръцете. Това е абсолютен ужас с цялото това придирчиво семейство. Не ядем елда, нито макаронени изделия, писна ни от картофено пюре. И когато влезе в действие класиката „И на мама супата е по-вкусна и кюфтетата са по-сочни“, загасете лампите! Камо ли да готвя, не искам да говоря с мъжа си!“
Не е шега да се шегуваш с такива момичета. Ето и защо: „При никакви обстоятелства няма да готвя нито за себе си, нито за съпруга си. Мразя всичко, свързано с готвенето: кухненски миризми, горещи предмети и течности, порязвания от ренде и кълцане на мокри зеленчуци, изгаряния от печката, бъркане в мивката. Доживях до 40 години и никога не съм включвала фурната, камо ли кухненския робот! Печеля достатъчно, за да се спася от този тежък труд. Но почистването не е проблем. Обичам да чистя пода с прахосмукачка, да бърша прах, да сглобявам мебели и да лепя тапети. Построих дача от газобетон от нулата с един работник. Но готвене – не, ако обичате!“
Коя позиция ви е най-близка? Смятате ли, че една жена трябва редовно да готви за мъжа си? Споделете вашето мнение в коментарите!