Пет месеца след като подава сигнал срещу пиян шофьор и свидетелства по делото, а впоследствие сигнализира и за съмнителни действия на съдията, юристът и доктор по конституционно право Анна Адамова твърди, че е подложена на тормоз и не вижда никакви реални резултати от разследващите органи. „Търся помощ от обществото“, заяви тя на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Хронология на един скандален случай
Адамова разказа как е подала сигнал за шофьор, управлявал автомобил в нетрезво състояние, с жена и деца вътре. Въпреки събраните доказателства, съдия Велизар Костадинов от Софийски районен съд връща шофьорската книжка на мъжа. След като Адамова сигнализира институциите, те отказват да проверят случая. Впоследствие, нейният телефонен номер и снимки се появяват в тайни групи за проститутки в социална мрежа, което води до продължителен тормоз. Тя отново подава сигнал до властите.
След като случаят ѝ придобива общественост през февруари, Софийска градска прокуратура е уведомена от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) за данни за длъжностно престъпление. Според Адамова, от данните на ГДБОП става ясно, че съдия Костадинов е качил личните ѝ данни в интернет и е правил опити да я очерни пред работодателите ѝ.
Институционално бездействие и обжалвания
Срещу съдия Костадинов е образувана дисциплинарна проверка от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Въпреки данните от МВР, прокурор Йордан Петров отказва да направи проверка по случая, което кара Адамова да обжалва. Апелативната прокуратура отговаря, че евентуално има данни за престъпление, но прокурор Петров оспорва това пред Върховна прокуратурата. Едва наскоро Върховна прокуратурата постановява, че проверката трябва да продължи.
Призив към обществото и критика към системата
„Призовавам хората да не си затварят очите, когато се сблъскат с каквато и да е несправедливост. Единственият начин да живеем в нормална държава е сами да се борим за нея. Грешка е да си затваряме очите за престъпленията, които виждаме, а когато очите си затварят властимащите, тогава е страшно. Аз отказвам да мълча“, заяви Адамова.
Тя е убедена, че случващото се с нея е резултат от опита ѝ да изобличи решения и действия на конкретни служители в съдебната система и МВР, които „вместо да работят по закон, по една или друга причина, са решили да помогнат на един пиян шофьор да си върне книжката“.
„И МВР, и прокуратурата през медиите призовават гражданите да бъдем активни, да подаваме сигнали за престъпления на пътя и да се борим срещу пияните шофьори, но на практика от свидетел на пиян шофьор и подаващ сигнал за такъв, в един момент се оказах почти обвиняема“, каза Адамова. Тя повдигна въпроса дали държавата се бори да не се стига до фатални случаи на пътя, или институциите действат само след като такива вече са се случили.
Мнения на други експерти
Според юриста и бивш министър на правосъдието Крум Зарков, „абсурдното разминаваме между думи и действия, между реторика и реалност, е основната причина хората да не вярват на българските институции“. Той подчерта, че „въпросът за правосъдието и в частност съдебна система, и за нейното функциониране не е въпрос само на квоти и мандати. Това е въпрос, пряко свързан със стандарта ни на живот. И каквато и валута да въведем, няма да имаме стандарт на живот, сходен на другите европейски държави, ако няма тук елементарни принципи на справедливост, правосъдие, отговорност“.
Юристът от Института за пазарна икономика Иван Брегов заяви, че „задоволеното и добре обезпечено българско правосъдие изпълнява единствената функция да задоволява собствените си потребности и да не изпълнява основната си конституционна функция – да защитава правата и интересите на българските граждани“.
В своя позиция, изпратена до Lex.bg преди два месеца, съдия Велизар Костадинов заявява, че „не е налице форма на натиск или тормоз, които да са били реализирани от него спрямо госпожа Адамова, а че е налице обратното“.