С 10 лева се е повишила стойността на основните хранителни продукти спрямо същия период на миналата година. Данните са от проучване на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) за периода 20 май – 30 юни. Така наречената „потребителска кошница“ вече струва 106 лева, докато през 2024 г. същите стоки са се купували за 96 лева.
Най-значителен ръст се отчита при олиото и захарта, които са поскъпнали съответно със 16 и 15 стотинки. Цените на яйцата остават стабилни – около 34 стотинки за брой. При млечните продукти като кашкавал, кисело и прясно мляко се наблюдава лек спад от няколко стотинки, което обаче не компенсира общата тенденция на поскъпване.
Защо не очакваме нов скок?
Според анализите на ДКСБТ няма икономически фактори, които да доведат до сериозни ценови шокове в близко бъдеще. Горивата са стабилни, а глобални сътресения като през 2022–2023 г. към момента не се очертават.
В същото време премиерът Росен Желязков свика заседание на Механизма за координация и контрол във връзка с предстоящото въвеждане на еврото. Над 100 събития в страната ще бъдат организирани с участието на представители на правителството и компетентните институции, целящи информираност и превенция срещу спекула.
Цената на шоколада – горчивата страна на какаото
Скокът в цената на какаото от началото на годината също се отразява осезаемо върху джоба на потребителите. От 28–30 лв. за килограм през януари, днес цената е достигнала 160 лв., разказа сладкарят Ради Стамболов пред bTV.
„Поскъпването е драстично. Цената на качествения шоколад също върви нагоре. Дори обикновени шоколади от известни марки вече струват около 5 лв. за 100 грама – извън промоции“, споделя той.
Според Стамболов, потребителите все още избират вкусното и качествено, дори на по-висока цена: „Когато ядеш истински шоколад, цената има значение, но няма алтернатива. Пазар винаги ще има.“
Какаото се стабилизира, но на високо ниво
Председателят на ДКСБТ Владимир Иванов потвърди, че какаото и кафето са поскъпнали с 200% и 100% съответно, като причините са глобални и засягат цяла Европа. „Цените на шоколада в Западна Европа също са рекордни и предизвикват сериозно обществено недоволство“, допълни той.
Макар ръстът да е спрял, стойностите остават високи, което означава, че в близко бъдеще не се очаква поевтиняване, а по-скоро задържане на новите цени.
Проверки и възможни глоби за търговци
До дни се очаква Комисията за защита на потребителите да обяви резултатите от проверка, обхванала 43 търговски обекта, за които е имало съмнения, че са вдигнали цените без обосновани икономически причини. В случай на нарушения, може да последват глоби.